Genel

Formül netleşti: EYT’li Bağ-Kurlular nasıl emekli olacak?

Yıl sonu çıkması beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için çalışmalar devam ederken EYT'li Bağ-Kurluların emekli olabilecekleri şartlar da açıklandı.

eyt

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ile ilgili masada tek formülün bulunduğunu açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından milyonlarca kişi hangi şartlarda emekli olabileceklerini araştırmaya başladı.

Konuyla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Milyonlarca kişi yıl sonu çıkması beklenen yasayı beklerken SGK Başmüfettişi İsa Karakaş, EYT’li Bağ-Kurluların emekli olabilecekleri şartları açıkladı.

Karakaş, EYT’li Bağ-Kurluların hangi şartlarda emekli olabilecekleri sorusuna şöyle cevap verdi:

“Bildiğiniz üzere EYT’li sayılmak için temel koşul 8 Eylül 1999 tarihi. Yani 8 Eylül ve öncesinde hizmetleriniz geriye gidiyorsa siz EYT kapsamında bulunmaktasınız. Peki EYT kapsamında bulunmakla birlikte diyelim ki tüm EYT’lilerin savunduğu formülsüz çözüm olan önceki Bağ-Kur kanunu kapsamında emeklilik ise bu durumda iki emeklilik şartı var. Birinde yaş var diğerinde yok. Yani normal bir BAğ-Kur emekliliğiyle emekli olmak istiyorum eski EYT mağduriyetine yol açan 4447 yasa silindi diyelim ve eski şartlar getirildiği takdirde normal emeklilikle BağKurluların emekli olması için kadınların en az 20 yıl hizmetinin bulunması, erkeklerin ise 25 yıl hizmetinin bulunması halinde EYT yasasından faydalanabilecek. Peki ikinci koşul nedir? İkinci koşul kadınlarda 50 erkeklerde 55 yaş şartı var ve sadece 15 yıllık Bağkur hizmeti aranmaktadır.”

HANGİSİ ÇÖZÜM KASPAMINDA OLUR?

EYT formülünde kapsam daraltıldığı için, az primle emekliliğin söz konunun olmayacağı varsayımıyla, kadınların 7 bin 200 gün, erkeklerin 9 bin gün primi varsa BAĞ-KUR’lular emekli olacaktır.

TESCİL MAĞDURU BAĞ-KURLULARIN EYT YASASINA ALINMALARI

2000 yılı önceki hizmetlerinde tescil olmadığı için EYT kapsamından yararlamıyorlar. Peki bununla ilgli ne yapılması gerekiyor? EYT Yasası çıkarılınca, tescille ilgili bir maddenin EYT yasasına eklenmesi gerekiyor. Aksi takdirde tescil mağdurları EYT kanundan yararlanması mümkün olmayacak.

TESCİLİNİZ VAR, BORCUNUZU ÖDEMEDİYSENİZ?

İhya ile ilgli EYT yasasına ihya(canlandırma) ile ilgili madde konulursa, siz tüm geçmişteki haklarınızı kazanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu