Genel

G20 Liderler Zirvesi’nde Erdoğan ve Biden arasında önemli görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi dahilinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi.

 

erdogan

Bir saati aşan bir görüşme iki lider arasında yapılırken konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılmış olan açıklamada görüşmenin pozitif bir atmosferde meydana geldiği ifade edildi.

Erdoğan ve Biden görüştü

İkilinin görüşmesinde iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek maksadıyla ortak bir mekanizma kurulmasına ilişkin mutabık kalındığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden yaptığı görüşmede, ikili ticaret hacminin arttırılmasına dair ortak bir perspektif doğrultusunda atılacak adımlar ele alındı.

Stratejik ortaklık zeminine ve NATO ittifaklığına vurgu yapılan görüşmede iklim değişikliğine ilişkin karşılıklı olarak atılan adımlardan duyulan memnuniyet ifade edildi.

abd

Beyaz Saray’dan görüşmeye dair açıklama

Görüşmeye dair Beyaz Saray tarafından da bir açıklama paylaşıldı. Yapılan açıklamada Joe Biden’ın yapıcı ilişkilerin sürmesi, iş birliğinin genişlemesi ve etkin bir şekilde farklılıkların yönetimi isteğinin vurgulandığı ifade edildi.
Açıklamanın devamında Joe Biden’ın Türkiye’nin Afganistan’da üstlendiği NATO misyonuna verdiği yaklaşık 20 senelik katkıdan ötürü takdirlerini sunduğu paylaşıldı.

İki lider arasında hangi konular görüşüldü?

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İki lider, Suriye’deki siyasi süreçleri, Afganistan’ın ihtiyacı olan insani yardıma kavuşmasını, Doğu Akdeniz ve Libya’yı, ayrıca Kuzey Kafkasya’daki diplomatik girişimleri paylaştı. Biden, savunmaya ilişkin ortaklık ve bir NATO müttefiki olarak Türkiye’nin önemine bir kez daha vurgu yaptı. Fakat Türkiye’nin S-400 savunma sistemine sahip olmasına dair Amerika Birleşik Devletleri’nce endişeler de paylaşıldı.
Bununla beraber insan haklarına saygı, refah ve barış için hukukun üstünlüğü ve demokratik kurumların önemine vurgu yapıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu