Genel

Geri Dönüşüm Projesi Öğrencileri Adanus Plastik’i ziyaret etti

Adana Seyhan'da Geri Dönüşüm Projesi Öğrencileri Türkiye'nin önde gelen plastik ve geri dönüşüm firmalarından Adanus Plastik'i ziyaret etti.

 

Adana Seyhan Borsa Anadolu Lisesi’nden bir grup öğrenci, Çevre bilinci teması ile hazırladıkları TÜBİTAK projesi kapsamında Türkiye’nin önde gelen plastik ve geri dönüşüm firmalarından Adanus Plastik’i ziyaret etti. Adanus Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Nadir Gök tarafından karşılanan öğrenciler, fabrikayı gezerek bilgi aldılar.

adanus_plastik

“Emanet Ahlakı ve Çevre Bilinci” temasına TÜBİTAK’tan destek

Adana Seyhan Borsa Anadolu Lisesi’nden bir grup öğrenci, okul yönetimi ve Din Kültürü hocalarının desteği ile TÜBİTAK için çevre projesi hazırladı. Projede; İslam’ın doğa ve canlılar ile ilgili insanoğluna vazettiği “emanet” anlayışını toplumda yaygınlaştırmak ve bu sayede çevre konusunda insanların daha duyarlı olmalarını sağlamak amaçlanıyor. Doğaya en çok zarar veren varlığın insanoğlu olduğuna işaret edilen projede, doğayı ve içindeki canlıları korumanın sadece yasalarla mümkün olamayacağı vurgulanırken, İslam ahlakında ‘emanet’ kavramının doğayı ve çevreyi korumada en az yasalar kadar etkili olabileceğinin gösterilmesi hedefleniyor.

adanus_plastik

Bilal Nadir Gök: İnancımızda emaneti korumak görevdir

TÜBİTAK projesi kapsamında Türkiye’nin önde gelen plastik ve geri dönüşüm firmalarından Adanus Plastik’in fabrikasını ziyaret eden öğrenciler, Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Nadir Gök tarafından karşılandı. Gök, dünyada çevre bilincinin en yüksek olduğu toplumların Müslüman toplumlar olması gerektiğini belirterek, “Bizim inancımızda Allah’ın yarattığı herşey yeryüzünde yaşayan insanlar için birer emanettir. Emanet ise insanın gözü gibi bakması gereken bir şeydir. Maalesef günümüzde Müslüman toplumlarda bunu çok göremiyoruz. Dinimizin bu konuda o kadar çok emir ve tavsiyeleri olmasına rağmen çevreyi koruma konusunda yeterli seviyede değiliz. Emanet ahlakı konulu projenizle ilgili hem koordinatör hocalarımı hem de siz kıymetli öğrencilerimizi takdir ettiğimi belirtmek isterim. Doğayı ve çevreyi korumak bireysel çabalardan ziyade toplumsal bilinçle sağlanabilir. Yaptığınız çalışma toplumsal farkındalığa katkı sağlayacak örnek bir çalışma. Adanus Plastik olarak uzun yıllardan beri geri dönüşüm konusunda çalışmalar yapıyoruz. Çevre kirliliği ve atıklar konusunda nasıl daha iyi mücadele edilmesi gerektiğine ilişkin uluslararası çalışmalar yapıyoruz. Doğayı ve çevreyi koruma konusunda, geri dönüşüm konusunda yapılacak her türlü çalışmaya ve atılacak her türlü adıma Adanus Plastik olarak destek vermeyi görev sayıyoruz. Geleceğimiz olan gençlerimizin bu tür çalışmaları bizi ziyadesi ile mutlu ediyor.” diye konuştu.

adanus_plastik

adanus_plastik

adanus_plastik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu