Genel

Haksız fiyat artışlarına karşı bakanlık devrede

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca haksız yönde fiyat artışlarının önüne geçmek maksadıyla şikayet bildirim sistemi oluşturuldu. Mağdur vatandaşlar artık bakanlığın web sayfası üzerinden şikayet bildiriminde bulunabilecek.

 

marketmarket

Geçtiğimiz hafta Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’nda konuşma yapan Bakan Nebati, arz talep dengeleriyle uyuşmayan fiyat hareketlerine dair bütün enstrümanların devreye gireceğinin altını çizmişti.

Nebati, fiyatların daha da sıkı bir şekilde denetleneceğini ifade ederek, fahiş fiyat uygulayanlar için özel bir timin oluşturulacağını ifade etmişti.

Şikayet bildirim sistemi oluşturuldu

Böylece haksız fiyat artışlarına karşı bakanlık harekete geçerek mağduriyetleri önlemek maksadıyla vatandaşlar tarafından iletilecek olan şikayetlerle önerilerin toplanacağı bir şikayet bildirim sistemi oluşturdu.

Uygulamayla vatandaşlar, haksız fiyat artışlarına tanık olursa, bakanlığın web sayfasındaki şikayet bildirim kısmına şikayetlerini iletebilecek ve bu şikayetler birimlerce değerlendirmek üzere işleme girecek.

market

Müfettişler tarafından takip edilecek

Bakanlığın web sayfası üzerinde işleme giren şikayetler, Enflasyonla Mücadele Timi olan, Gelir İdaresi’ndeki denetleyiciler ve Vergi Denetim Kurulu’ndaki müfettişlerce takip edilecek.

Böylece vatandaşın mağdur edilmesine dair haksız yönde fiyat artışlarının yapıldığı belirlenecek kişiler için yasal işlemde bulunulacak.

Devreye girecek olan uygulamayla haksız yönde fiyat artışlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu