Genel

Hazır giyim için korkutan açıklama: %70 zamma işaret edildi!

 

İplikte meydana gelen krizden dolayı bir araya gelen hazır giyim sektörü hammadde problemlerinin enflasyonda etkili olacağının altını çizdi.

İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe ise 13 dernekle 5 birliğin iplik tedariğinde meydana gelen sorunlarına dikkat çekmek için düzenlemiş olduğu basın toplantısında konuya ilişkin, “100 liraya aldığınız bir ürünü önümüzdeki mayıstan sonra 170 TL’ye alacaksınız. Fiyatlarda yüzde 60-70 oranında bir zam gelecek ve negatif anlamda en büyük katkıyı sağlayacak sektör hazır giyim olacak.” dedi.

Gültepe, enflasyonla mücadele için hammadde tarafında aciliyetle bir çözüm bulunmasının şart olduğunu söyledi.

“Bir ‘beklenti enflasyonu’ ile karşı karşıyayız

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise iplik krizine yönelik ortak bir çözüm çağrısında bulunarak enflasyonda beklentilere dikkat çekti.

Öncel enflasyona ilişkin şu değerlendirmeleri paylaştı: Ülkemiz ve dünya için büyük bir enflasyon baskı var. Maliyet artışlarının yanında ülkemizde bir de beklenti enflasyonu görüyoruz. Mesela üretici peşin ödeme yapmadığınız zaman sipariş almaktan çekiniyor.

Dolar veya Euro ile bile ödense fiyatlarda döviz olarak artış yaşandığından hammadde bedelini üretim öncesinde peşin vermek durumunda oluyoruz. Piyasa kredisini ortadan kaldıran bu tablo sürdürülebilir değil. Bundan dolayı piyasanın ‘fiyat artışı sürecek’ algısını en aza indirecek düzeydeki adımların aciliyetle atılması gerekli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu