Genel

İklim değişikliğiyle mücadele artık bakanlık düzeyinde

İklim değişikliğiyle mücadele dahilinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın adı değiştirilerek “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı” oldu.

 

paris_iklim_anlasmasi

Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Buna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ismi değişti ve “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı” oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü şimdiye dek Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeydi. Artık Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlandı.

İklim Değişikliği Başkanlığı kuruldu

Bununla beraber Bakanlık bünyesinde de İklim Değişikliği Başkanlığı kuruldu.

Bakanlık, iklim değişikliğiyle mücadele, tabii kaynakların geliştirilmesi ve toprağın korunması hususunda erozyonla mücadele, sel ve heyelan kontrolü ve entegre havza ıslahı plan ve projelerini yapacak, yaptıracak ve bu plan ve projeleri uygulayacak.

cevre

Erezyon ve çölleşmeyle mücadelede Bakanlığın görevleri arasında olacak

Erozyon ve çölleşmeyle mücadele kapsamında su havzalarının geliştirilmesine dair bölgesel ve ulusal düzeyde planlamayla strateji ve politikaların belirlenmesi maksadıyla yapılacak olan çalışmalar da Bakanlığın görevleri arasında bulunacak.

Ayrıca bakanlık, erozyon, çölleşme ve iklim değişikliğiyle mücadele dahilinde ormanla ilgili görevler ve ağaçlandırmaya ilişkin görevleri gerçekleştiren kurumlarla koordinede olarak gerekli durumlarda orman sınırlarının dışında özel ağaçlandırma da dahil bütün çalışmaları yapacak ve yaptıracak, bu amaçla dış mekanlarda kullanılmış olan bitki ve ağaçların üretimine dair fidanlık kuracak veya kurduracak ve bu amaçlar doğrultusunda yatırım gerçekleştirecek olan tüzel kişilere veya gerçek kişilere destek verecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu