Genel

“İndirimli” satışlar mercek altında: 2 milyon TL ceza kesildi!

Reklam Kurulu tarafından indirimli satışlara dair 2021 yılında incelenen 142 dosya dahilinde ilgililere 2 milyon TL’yi aşkın idari para cezası verildi.

 

market

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında, indirimli olarak gerçekleştirilen satış kampanyaları belirli kurallar dahilinde uygulanıyor.

İndirimli satışların başlangıç ve bitişleriyle satışa çıkartılan mal ve hizmetlerin miktarı sınırlıysa bunun anlaşılır ve açık bir biçimde belirtilmesi gerekiyor.

İndirimli satış reklamlarında tüketicileri yanıltabilecek olan görüntü veya ifadelere yer verilmemesi, hizmetin ifası, malın teslimi gibi durumlarda alınan ücretin karşılığının belirtilmiş olan sürelerde yapılması isteniyor.

Reklam Kurulu’ndan 2 milyon TL’lik ceza

Hem tüketiciler hem de satıcı ve aracılar için getirilen bu yükümlülüklerle hareket etmek daha sağlıklı ve güvenli alışveriş ortamı oluşması için önem arz ediyor.

Ticaret Bakanlığı’na son dönemlerde bu konuya ilişkin yapılan şikayetlerin sayısında artış görülürken yapılan denetimler neticesinde kurallara aykırılık tespit eden işlemler gerçekleştiren işletmelere de cezai müeyyideler uygulanıyor.

Bakanlık bünyesinde özel indirim günlerine ilişkin Reklam Kurulu’nca yapılan resen incelemeler dahilinde 2021 senesinde indirimli satışa dair gündeme gelen 142 dosya özelinde ilgilere 2 milyon TL’nin üstünde idari para cezası uygulandığı kaydedildi.

market

Bakanlıktan tüketicilere uyarı

Ticaret Bakanlığı’nca tüketicilere de yanıltıcı reklamlar karşısında tedbirli olmaları gerektiği vurgusu yapıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu