Genel

İnşaat malzemesi sanayi üretiminde artış…

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği, Türkiye İMSAD Kasım 2021 Sektör Raporu’nu paylaştı.

 

sanayi

Rapora göre, inşaat malzemeleri sanayi üretimi eylül ayında geçtiğimiz senenin eylül ayına göre yüzde 6,9 oranında artış gösterdi. Ağustos ayında yüksek bir aylık büyüme kaydeden inşaat malzemeleri sanayi üretiminde görülen artış eylül ayında yavaşladı.

İnşaat malzemelerine dair iç ve dış talep eylül ayında yavaşlamakla beraber sürdü. Talep yönünde olumlu eğilimin devam ettiği eylül ayında, çimento ve hazır beton üretiminde küçülmeler görüldü.

2021 senesinin 9 ayında geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre üretim artışı yüzde 23,9 oranında görüldü. İç talebin canlı kalması ve dış pazarlardaki önemli talep artışı ise etkili olmayı sürdürdü.

para

Üretim yüksek oranda artış gösterdi

2021 senesinin 9 ayında 22 alt sektörün bütününde üretim 2020 senesinin aynı dönemine göre yükseliş gösterdi. Senenin 9 ayında bütün alt sektörlerin üretimi aynı zamanda yüksek ve çift haneli oranlarda artış gösterdi. En yüksek üretim artışıysa yüzde 56,3 oranıyla seramik sağlık gereçlerinde görüldü.

Kiremit ve tuğla üretimi yüzde 43,2, donanım ve kilit eşyası üretimi yüzde 37,7, demir çelik radyatör üretimi yüzde 32,4, yalıtımlı kablolar üretimi yüzde 35,3 oranında arttı. Soğutma ve ısıtma donanımları üretimi yüzde 34,4, plastik inşaat malzemeleri üretimi 32,4 ve seramik kaplama malzemeleri üretimi yüzde 33,7 oranında büyüme gösterdi.

İlgili dönemde, öteki alt sektörlere göre daha yavaş bir şekilde üretim artışı gösteren ürünler metalden kapı ve pencereler, hazır beton, yapı parçaları ve metal yapıyla çimento oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu