Genel

Kamu-Sen asgari geçim haddini açıkladı

Kimi kurumlar, asgari geçim endekslerini paylaşıyor. Kamu-Sen de çalışan bir kişi için yoksulluk sınırını 5 bin 584, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddiniyse 11 bin 898 TL olarak paylaştı.

 

para

Türkiye Kamu-Sen tarafından paylaşılan bilgiye göre çalışan bir kişi için yoksulluk, açlık sınırı, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi, ortalama barınma ve gıda harcamalarının toplamını rakamlarla ortaya çıkardı.

Bir kişinin açlık sınırı 4 bin 433 TL oldu

Türkiye Kamu-Sen’in yapmış olduğu açıklamada, konfederasyonun Ar-Ge Merkezi tarafından TÜİK’in 2022 Ocak fiyatlarıyla hazırlanmış olan Asgari Geçim Endeksi’ne göre çalışan bir kişinin açlık sınırı 4 bin 433 TL, yoksulluk sınırıysa 5 bin 584 TL oldu.

para

Dört kişilik ailenin asgari geçim indirimi 4 bin 240 TL

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim hadi 11 bin 898 TL, ortalama barınma ve gıda harcamalarıysa 4 bin 240 TL oldu.

“Senelik zam oranının bütününe yaklaşan enflasyonla karşı karşıyayız”
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, çalışanların cebine yansıyan enflasyonun açıklanmış olan enflasyondan daha çok olduğunu söyleyerek şu ifadeleri paylaştı:

“Daha ilk aydan 6 ay için yapılmış olan maaş zammını geçen ve senelik zam oranının bütününe yaklaşan bir enflasyonla karşı karşıyayız. Son bir ay içinde dört kişilik bir ailenin aylık zorunlu yönde harcaması 1.525 TL artmıştır. Geçen her ay kamu çalışanlarının aleyhine olmakta, maaşlarsa enflasyonun karşısında erimektedir.

Yüksek enflasyon zamanında ortaya çıkan mağduriyeti gidermek için, mahsuplaşma için 6 ay beklemeksizin, her ay ortaya çıkan farkın maaşlara yansıtılması ve üstüne refah payının ilave edilip kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmeyeceği sözünün uygulamaya alınması gerekmektedir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu