Genel

Kasım ayı sanayi üretim verilerinde dikkat çeken artış

2021 senesi Kasım ayı sanayi üretim verileri TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre yıllık sanayi üretimi %11,4 oranında arttı.

 

sanayi

TÜİK tarafından kasım ayı sanayi üretim verileri yayımlandı. Sanayi üretim endeksi 2021 yılı Kasım ayında senelik yüzde 11,4, aylık ise yüzde 3,3 oranında arttı.

Sanayi üretimi beklentilerin üzerine çıktı

Ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin 2021 yılı Kasım ayında, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %8,38 oranında artış göstermesini bekliyordu. Gerçekleşen sanayi üretimi beklentilerin de üzerinde oldu.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2021 senesi Kasım ayında taş ocakçılığı ve madencilik sektörü endeksi geçtiğimiz senenin aynı ayına kıyaslandığında %7,5, imalat sanayi sektörü endeksi %12,5, gaz, elektrik, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım sektörü endeksiyse %4’e çıktı.

sanayi

Sanayi üretimi aylık bazda değerlendirildiğinde %3,8 oranında büyüdü

Sanayinin alt sektörler incelendiğinde 2021 senesi Kasım ayında taş ocakçılığı ve madencilik sektörü endeksi geçtiğimiz aya göre yüzde 1,6 oranında azalırken, imalat sanayi sektörü endeksiyse %3,8, gaz, elektrik, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksiyse %0,4 artış gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu