Genel

KDV indirimini etiketlere yansıtmayanlar yandı!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, temel ihtiyaç maddeleri için Katma Değer Vergisi’nin %18’den yüzde 8’e çekilmesine dair çalışmalara başladıklarını kaydetti.

 

market

Temel ihtiyaç maddelerinden sabun, deterjan, tuvalet kağıdı, bebek bezi ve peçete gibi kimi ürünler için Katma Değer Vergisi %18’den %8’e çekildi.

Bakanlığın bu indirimi fiyatlara yansıtıp yansıtılmadığının kontrolü amacıyla 81 il için denetim yapılacağını kaydetti.

Denetimlerde KDV indirimini fiyatlara yansıtmayan ve haksız fiyat artışıyla vatandaşların mağduriyetine sebep olan firmalara en ağır şekilde yaptırımlar uygulanacak.

market

Yansıtmayan yandı

Konuya dair bir açıklama da Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan geldi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalar yapan Muş, “Temel ihtiyaç maddelerinden bebek bezi, peçete, tuvalet kağıdı, sabun, deterjan gibi ürünler için Katma Değer Vergisi’nin %18’den yüzde 8’e çekilmesine ilişkin yapılan düzenlemenin amacına ulaşması maksadıyla gerekli olan çalışmalara başladık. Düzenlemenin yürürlüğe girmesini takiben 81 şehrimizdeki Ticaret Müdürlüklerimiz vasıtasıyla ülkemizin genelinde denetimler yapılacak ve Katma Değer Vergisi indirimini fiyatlarına eklemeyen ve haksız fiyat artışıyla vatandaşlarımızı mağdur eden firmalara en ağır şekilde yaptırım uygulanacak.” şeklinde konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu