DövizGenel

Kılıçdaroğlu ile görüşme sonrası Kavcıoğlu’ndan açıklama: Açıklamalar bizleri üzdü

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrasında görüşmenin detaylarına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nı yıpratan yönde açıklamalar sebebiyle üzgünlük duyduğunu ifade etti.

 

kavcioglu

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Merkez Bankası’nı yıpratan yönde açıklamalar…

Kavcıoğlu, Kılıçdaroğlu ile yapmış olduğu görüşmeyi anlatarak, “Bizden bu sabah randevu istedi. Bizler de uygun bir şekilde teşekkür ederek randevu verdik. Geldiler sağ olsunlar karşılıklı görüş alışverişi yaptık. Bu ülkenin en güzide ve gözde kurumlarından biridir Merkez Bankası. Bu kurumu yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü söylemek istiyorum.

“Merkez Bankası güçlüdür, bunu anlattık”

Rezervlerimiz 125 milyar dolara gelmiştir. Merkez Bankası güçlüdür. Bu rakamları herkesin paylaşmasının ardından Merkez Bankası daha da güçlü olacaktır. Rakamların da herkese son 7 ay içinde 35 milyar dolara yakın gerçek rezerv artmıştır ve ülkemizin de bu gücünü göstermektedir. Bunları kendilerine aktardık.

Sağ olsun onlar da dinlediler. Yeniden teşekkürlerimi sunuyorum.

kilicdaroglu

Döviz kuruna karşı hamle gerçekleştirilecek mi?

Şu an doların dünyadaki diğer paraların karşısındaki güçlü gelişimi önem taşıyor ve hepimizi etkiliyor. Çalışmalar sürüyor. Her şey inşallah daha güzel olacak.”

Görevden almalar…

Şahap Kavcıoğlu, 3 ismin görevden alınmasına dair gelen soruyu yanıtlayarak şunları söyledi:

“Bunların bir kısmı bizim, bir kısmı ise arkadaşlarımızın tercihi. Bir sıkıntı yok. Bir problem varmışçasına yansıtılması Merkez Bankası’nı yıpratıyor. Merkez Bankası’nın rakamları gayet nettir. Bu kadar çok konuşulur şekilde Merkez Bankası’nı eleştirmek doğru değildir, herkesi daha sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Vekil arkadaşlarla ve Kılıçdaroğlu ile hemfikiriz. Kendilerinden rica ettiğimde olumlu yönde karşıladılar. Biz yaptıklarını ve Merkez Bankası’nı anlattık. Kafalarında soru işaretleri olduğu takdirde arayabileceklerini söyledik.

euro

“Bunun altında bir şey aramak yanlıştır”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası senelerdir faiz indirip arttırır. Arkadaşlarımız senelerdir görev yapıyorlar burada. Bir şey çıkarmak için böylesi yorumlar doğru değildir. PPK olarak biz bu hafta bütünüyle 21’ine dek teknik ekiple çalışmalarımızı sürdüreceğiz, gelişmeleri, verileri analiz edip ayın 21’inde karar vereceğiz. Tartışmalarımız neticesinde bir karar açıklıyoruz. Bu karar Merkez Bankası’nın. Şimdiye dek birçok arkadaş görevden ayrıldı. Bundan sonrası için de ayrılabilir. Bunun altında bir şeyler aramaya çalışmak doğru değildir. Süreç içerisinde yaşanan bir görev değişimidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu