Genel

Kılıçdaroğlu: Merkez Bankası’na sıcak siyaset müdahale etmemeli

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile görüşmek için TCMB’ye ziyarette bulundu. Görüşme sonrası yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu, “Sıcak siyasetin bu kuruma müdahale etmesini istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

kilicdaroglu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile görüşmek için TCMB’ye ziyaret gerçekleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, heyetiyle beraber, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’na ziyarette bulundu.

Kılıçdaroğlu: Zam yağmuru hepimizin önünde engel

Ziyaretin ardından Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Bir cumhuriyet kurumu Merkez Bankası. Kamu kurumlarının arasında cumhuriyet kelimesi iki yerde geçiyor. Bir tanesi cumhuriyet savcıları için, öteki ise TCMB için. Biz Merkez Bankası’na sıcak siyaset tarafından müdahale edilmesini istemiyoruz. Yetkililerin kararnamelerle alınmasının doğru olmadığını söyledik.

Dolar/TL kurunda meydana gelen yükselişe dair hassasiyetimizi paylaştık. Dolar/TL’deki yükselişin yansımaları sokaktaki insanı da etkileyecek.

Görüldüğü üzere zam yağmuru hepimizin önünde çok ciddi bir engel olarak yer alıyor. Konuya ilişkin hassasiyetimizi paylaştık. Fakir fukaranın hakkını korumak için bir fon oluşturmak lazım. Aksi durumda kışın vatandaşların ekonomik durumu daha da kötü olacak.

merkez-bankasi

Kavcıoğlu: Karşılıklı görüş alışverişi yaptık

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’da görüşme sonrası açıklama yaptı.

Kavcıoğlu açıklamasında şunları söyledi:

Karşılıklı görüş alışverişi yaptık. Merkez Bankası’nı yıpratacak yöndeki açıklamalar bizleri üzüyor. Çalışmalarımız devam ediyor, her şey güzel olacak.

Doların diğer paralar üstündeki güçlü gelişimi etkili oluyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası fiyat istikrarına ilişkin gerekli olan adımları atıyor.

Yaşanan görevden almaların bir kısmı bizim bir kısmı ise arkadaşlarımızın tercihi.

Merkez Bankası senelerdir faiz indiriyor, faiz arttırıyor. Senelerdir bu arkadaşlar görev yapıyor. Bir şey çıkarmak maksatlı yapılan yorumlar doğru değil. 21 Ekim’e dek teknik ekiple çalışmalarımızı sürdürerek kararımızı vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu