Genel

Kimlik kartlarında e-İmza dönemi bugün itibarıyla başlıyor

Kimlik kartlarına e-İmza yükleme işlemlerine 50 şehirde bugün başlanacak. İşlemler nüfus müdürlüklerinde bulunan nüfusmatikler aracılığıyla gerçekleştirilecek.

 

kimlik

İçişleri Bakanlığı’nca yapılmış olan açıklamaya göre 21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen Hayat Kimliğinle Kolay projesinin ikinci aşaması kimlik kartlarına e-İmza yüklenmesini içeriyor.

Bu kapsamda yarın itibarıyla 50 şehir için nüfus müdürlüklerinde bulunan nüfusmatikler aracılığıyla e-İmzalar yüklenebilecek.

Hangi şehirlerde uygulanacak?

Şimdilik 50 şehirde başlayan projedeki iller şöyle olacak:

Zonguldak, Van, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Şanlıurfa, Sivas, Siirt, Samsun, Sakarya, Rize, Osmaniye, Ordu, Muğla, Mersin, Mardin, Manisa, Malatya, Kütahya, Konya, Kocaeli, Kayseri, Kastamonu, Kars, Kahramanmaraş, İzmir, İstanbul, Isparta, Hatay, Gaziantep, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Edirne, Diyarbakır, Denizli, Çorum, Çanakkale, Bursa, Batman, Balıkesir, Aydın, Antalya, Ankara, Amasya, Ağrı, Afyonkarahisar, Adıyaman, Adana.

e-devlet

Maliyetten ve zamandan tasarruf sağlanacak

e-İmza uygulamasıyla özel sektörde ve kamuda kırtasiyeciliğin azaltılması, işlemlerin ve işlerin hatasız, hızlı, kaliteli ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak. Böylece maliyet ve zamandan tasarruf elde edilecek. Bununla beraber e-İmza ile işlemler çevrimiçi olarak da gerçekleştirilebilecek.

e-İmza’yı kullanan kişi sayısının artış göstermesiyle elektronik ortamda sunulmuş olan hizmetlerin kullanılmasının arttırılmasının da önü açılacak.

e-İmza, şimdiye dek kullanılan ıslak imzaya göre kimliklendirme işlemleri konusunda çok daha güvenilir bir araç olması sebebiyle dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu