Genel

Kimlik kartlarında yeni bir dönem başlıyor!

İçişleri Bakanı Soylu, gazeteye verdiği röportajda yakın zamanda çipli kimlik kartıyla ödeme sistemi döneminin başlayacağını söyledi.

 

kimlik

Günümüzde birçok insan ödemelerini nakit para yerine kartlı sistemlerle yapıyor. Kart sayısı fazla olunca ödeme yaparken sürekli kart değiştirmek de zahmetli bir hale gelebiliyor. Bu durumun çözümü konusunda üst bir mevkiden açıklama geldi.

Konuya dair müjde paylaşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sabah Gazetesi’ne verdiği röportajda yakın zamanda kimlik kartıyla ödemelerin yapılacağını ve çalışmaların %80’lik kısmının tamamlandığını kaydetti. İşte detaylar…

banka

Kimlik kartıyla ödeme nasıl olacak?

Bir zamandır hayatımıza giren çipli kimlik kartları artık birçok şey için kullanılabiliyor. En basit olarak GBT sorgulama işlemi artık çipli kartlarla çok basit ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Çipli kimlik kartına geçilirken yeni kimlik kartlarının bir zaman sonra günlük hayatı kolaylaştırıcı önemli fonksiyonları olacağı ifade edilmişti. Konuya ilişkin son bir açıklama ise Süleyman Soylu’dan geldi. Soylu, “Kimliğimize bir ödeme sistemini yüklemek mümkün mü dedik ve bunun %80’lik kısmını tamamladık.” şeklinde konuştu.

Soylu yaptığı konuşmada, duyurusu yapılan kimlik kartıyla ödeme sistemine ilişkin detayları paylaşmadı. Fakat vatandaşların ödeme yaptıkları kartları kimliklerine dahil edebileceği düşünülüyor. Aynı anda kaç tane kartı destekleyeceği gibi hususlar gizliliğini korurken bu sistemin bu yıl içinde kullanıma açılabileceği ifade ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu