Genel

KOSGEB’den geri ödemesiz 250 bin lira destek! Başvurular bugün başladı

KOSGEB, Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı kapsamında, kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, tanıtım ve pazarlama gibi alanlarında kullanılmak üzere 250 bin liraya kadar geri ödemesiz, faizsiz destek verecek. Başvurular, 30 Eylül'de sona erecek.

250binlirahibe

KOSGEB, Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı kapsamında, Anadolu’nun kadim mesleklerinin sürdürülmesine destek olmak amacıyla kuruluş, işletme ve yetiştirme, makine ve teçhizat, tanıtım ve pazarlama gibi alanlarında kullanılmak üzere 250 bin liraya kadar geri ödemesiz, faizsiz destek verecek. Ayrıca işletme sahibinin mesleki birikimini aktarması için de 150 bin liraya kadar personel desteği sağlanacak. Başvurular bugün başlayacak, 30 Eylül’de sona erecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın işbirliğinde bu mesleği sürdüren 800 işletmeden 602 işletmenin ön başvurusu kabul edildi. Ön başvurusu kabul edilen işletmeler arasında, gramofon tamircisi, ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri işleri ile uğraşanlar yer alıyor.

KOSGEB tarafından yürütülecek olan program, “Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı” olarak adlandırılıyor. Programdan yararlanmak isteyenler, 30 Eylül’e kadar KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırabilecekler.

Söz konusu destek programı ile usta-çırak ilişkisini güçlendirme amaçlanırken, yeni personel istihdam eden işletmelere 250 bin liraya kadar geri ödemesiz destek sağlanacak.

72 İLDEN 31 FARKLI GELENEKSEL MESLEK YER ALIYOR

24 Haziran’da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy arasında projeye ilişkin işbirliği protokolü imzalanmıştı. Başvurularda seramik (çömlek-çini), ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri işleri, çalgı yapımcılığı, dokumacılık gibi meslekler ön plana çıkarken şapka imalatı, gramofon tamirciliği, at arabası/fayton imalatı gibi mesleklerden de başvuru geldi.

Şu ana kadar 72 ilden başvuru gelirken en fazla başvuru İstanbul, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa ve Bursa illerinden geldi.

PERSONEL YETİŞTİRMEK İÇİN 150 BİN LİRA DESTEK SAĞLANACAK

Program kapsamında işletme sahibinin mesleki birikimlerini aktarması için yetiştireceği personel için de 150 bin liraya kadar destek sağlanacak. Makine ve teçhizat giderleri için de üst limiti 50 bin lira olan bir destek verilecek.

Desteklenecek makine ve teçhizatın yeni veya en fazla 3 yaşında olmasına bakılacak. Yerli malı makine ve teçhizatta destek oranına yüzde 15 ilave edilecek. Tanıtım ve Pazarlama Desteği kapsamında e-Ticaret sitelerine üyelik ve komisyon bedeli, dijital reklam ve tanıtım, web sayfası tasarımı ve tanıtım filmi olmak üzere toplamda 45 bin liraya kadar destek verilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu