Genel

Marketlerde önce zam sonra KDV indirimine bakanlıktan inceleme

Market fiyatlarında KDV indirimi gelmesinin ardından kamuoyunda yankı bulan marketlerde yumurta fiyatlarının önce fahiş düzeyde artırılması, ardından ise bir miktar düşürülmesi konusuna ilişkin inceleme amacıyla bakanlık tarafından müfettişler görevlendirildi.

 

market

Son dönemlerde temel gıda fiyatlarına yansıyan zamlı fiyatların ardından Erdoğan’ın talimatıyla Katma Değer Vergisi indirimi gerçekleştirildi.

Çok fazla sayıda üründe indirimlerin yaşanması beklenirken, kimi firmalar ise ekstra fiyat artışı yaptı.

Fiyatı artış gösteren ürünlerden bir tanesi de yumurtaydı.

Büyük marketlerde 11 Şubat tarihinde 38,90 TL’den satışa sunulan 30’lu yumurtanın fiyatı KDV kararı sonrası 45 TL’ye çıkartıldı ve 13 Şubat tarihinde uygulama yapıldığı ifade edilerek 42,95 TL’ye indirildi.

Yumurtacıların bu hareketi kamuoyunda ciddi tepkilere sebep olurken

Bakanlık tarafından olaya el atıldı.

market

Müfettiş görevlendirilmesi yapıldı

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kimi firmalar tarafından yumurta satış fiyatlarında artış yapılmış ve Katma Değer Vergisi indiriminin vatandaşlara olan olumlu etkisini ortadan kaldırmak maksadıyla kötü niyetli olan eylemlerde bulunulduğuna dair şikayetler kamuoyunda yer almıştır. Bu itibar ile, iddianın tedarikçi, üretici ve perakende zincirleri bazında incelenmesi ve kötü niyetle yapılan uygulamaların belirlenip cezalandırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi maksadıyla Bakanlığımız Müfettişleri görevlendirilmiştir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu