Genel

Meclis’te 56 milyar TL’lik af paketi hazırlığı: Hangi borçlar silinecek?

Dar gelirli kesim ile gençler ve çiftçilerin bazı kamu borçlarının silinmesini öngören düzenleme Ekim'de Meclis'e sunulacak. Hazırlıkları süren çalışma kapsamında KYK borçlarının faizinin silinmesi, elektrik su faturası kaynaklı icra dosyalarının silinmesi, enflasyon düzeltmesi, arabuluculuğun kapsamının genişletilmesi ve Fiyat İstikrar Komitesi için yeni bir düzenleme yapılması öngörülüyor. Söz konusu düzenleme ile birlikte kamunun toplam vazgeçtiği gelir 56 milyar TL'yi buluyor.

türklirası

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), başta ekonomi olmak üzere çeşitli düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. Son zamanlarda gündeme gelen KYK borçlarının faizinin silinmesi ve dar gelirlilerin elektrik, su gibi borçları kaynaklı icra dosyalarının kaldırılmasına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı torba yasa Ekim’de meclise sunulacak. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren düzenlemeler ile birlikte kamunun toplam vazgeçtiği gelir 56 milyar TL’yi bulacak. Meclis açıldığında atılacak 5 adım şu şekilde:

KYK BORÇLARI

Meclise gelmesi beklenen düzenlemeler arasında KYK borçları da yer alıyor. Böylelikle öğrenim kredilerinin geri ödemelerinde yeni bir adım atılmış olacak.

KYK öğrenim kredilerinin geri ödemelerinde enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan anaparanın geri ödenmesi şeklinde açıklanan düzenleme kanunla yapılacak. Buna ilişkin düzenleme sonbaharda torba yasayla gelecek.

İCRA VE HACİZ BORÇLARI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin duyurduğu dar gelirlilere yönelik destek paketi ile birlikte yaklaşık 6 milyon dar gelirli vatandaşın 15 Ağustos öncesine ait icra ve haciz işlemi başlatılmış 30 milyar lira tutarındaki borçları silinecek. Adalet, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları’nın ortak çalışma yürüttüğü destek paketi, yeni yasama döneminin başlayacağı 1 Ekim’de Meclise sunulacak, komisyon ve genel kurul süreçleri hızla tamamlanarak yürürlüğe konulacak.

ENFLASYON DÜZELTMESİ SÜRECİ

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi ziyaret eden Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran enflasyon nedeniyle işletmelerin sermayeleri eridiği halde sürekli kar ediyor gibi göründüğünü belirterek, bu süreçte, işletmeler için enflasyon muhasebesinin zorunluluk halini aldığını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise reel sektörün sıkıntı yaşamasını istemediklerini, bu nedenle görüş alarak karar verdikleri söyledi.

Bakan Nebati’nin bu açıklaması, enflasyon düzenlemesinde yeni bir adım atılabileceğinin işareti olarak değerlendirildi. Enflasyon düzeltmesinin öne çekilmesi için kanun değişikliği gerekiyor.

ARABULUCULUKTA KİRA ANLAŞMAZLIKLARI

İşçi-işveren ticari uyuşmazlıklarda uygulanan arabuluculuğun kapsamının ev sahibi-kiracı arasındaki kira anlaşmazlıklarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi bekleniyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kira, kat mülkiyeti ve komşuluk hukukundan kaynaklı uyuşmazlıkların arabuluculuğun konusu haline getirileceğini, bu ihtilafların kısa sürede ve daha az masrafla çözüme kavuşturulacağını ve düzenlemenin Meclis açıldığında gündeme geleceğini açıklamıştı. Kira, kat mülkiyeti ve komşuluk hukukundan kaynaklı uyuşmazlıklarda zorunlu hale getirilecek arabuluculukla, yılda yaklaşık 64 bin dosyanın mahkemelere gitmeden çözüme kavuşturulması hedefleniyor.

FİYAT İSTİKRAR KOMİTESİ’NE YASAL DÜZENLEME

Anayasa Mahkemesi’nin Fiyat İstikrar Komitesi’nin kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni iptal etmesinin ardından bu konuda da yeni bir düzenlemeye gidilecek. Ekim ayında Meclis’in açılmasıyla birlikte sunulması beklenen yasa teklifinde bununla ilgili bir maddenin yer alması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu