Genel

Nureddin Nebati, enflasyonda tek hane için tarih verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı TV programında enflasyonda tek haneli rakamların görüleceği tarih için 2023 yılı Mayıs ayını işaret etti.

 

nureddin_nebati

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati HaberTürk’te katıldığı yayında ekonomiye ilişkin merak edilen soruları cevaplandırdı.

Nebati, 2023 yılı Mayıs ayında enflasyonun tek haneye ineceğini ifade etti.

Konuk olduğu yayında ekonominin geldiği son noktayı paylaşan Nebati, “20 Aralık tarihe geçen bir gündü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tedbirler paketini açıkladı ve ardından etkisi de hemen görüldü. Kur korumalı mevduat hesabı başladığında Türkiye’de talep de oluştu. 380 milyar liralık TL girişimiz oldu. Kur korumalı mevduatta dövizden dönüşlerin payı %49’a çıktı.

“Kurdaki bir değişim hemen fiyatlara yansıyor”

“Bizler de enflasyondan açık bir şekilde etkileniyoruz. Kurda yaşanan değişim doğrudan fiyatlarda görülüyor. Böyle bir psikoloji söz konusu, bunu kabul etmemiz gerekli. 20 Aralık tarihi akşamına dek döviz kurlarındaki hesap bir sonraki adıma göre gerçekleştirildi.” şeklinde konuştu.

market

“Dünyada da enflasyon oldukça fazla”

Nebati, ülkemizde enflasyonun hem içeriden hem de dışarıdan kaynaklandığını ve emtia fiyatlarının yüksekliği ve ulaşımda görülen fiyat artışının enflasyonun yükselmesi konusundaki öneminin altını çizdi. Nebati, 1973 senesinde enflasyonda da benzeri bir sorunun yaşandığının altını çizdi.

“Enflasyonda tek rakam görülecek”

Nebati, enflasyonun üzerimizde büyük bir yük olduğunun altını çizerek, köpük enflasyonun olduğunu söyleyerek, “Yükü yaza doğru atacağız. 2023 Mayıs ayında tek haneli enflasyona ineceğiz ve tek rakamla seçime gireceğiz.” şeklinde konuştu.

para

“Yarın bir paket açıklayacağız”

Bakan Nebati, yarın bir paketin paylaşılacağını ve yastık altındaki altınlara dair projelerin paylaşılacağını aktararak, “Paketlerde çeşitli enstrümanlar bulunuyor ve bundan sonrası da var mı diye yatırımcı düşünmesin, eğer ihtiyaç olursa yenilerini de sisteme dahil ederiz.” dedi.

Nebati, ayrıca heterodoks ve Ortodoks politika seçimine ilişkin geri dönüşü olup olmayacağına ilişkin soruya ise “Bu modelden geriye dönüş yok.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu