Genel

Nureddin Nebati’den enflasyon yorumu

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin ardından Nureddin Nebati tarafından bir değerlendirme mesajı yayımlandı.

 

nureddin_nebati

Nebati, enflasyonla mücadelenin mali disiplin içerisinde devam edeceğini söyleyerek, 2023 Haziran seçimlerine Türkiye’nin tek haneli enflasyon ile gireceğini kaydetti.

“Enflasyonun etkili olduğunu görüyoruz”

Nebati’nin yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“Salgının ardından gerçekleşen dönemdeki küresel ekonomik aktivitedeki toparlanma sonucunda enflasyonun gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde etkisini gösterdiğini görüyoruz.

Bu dönemde ülkemizde de özellikle enerji ve diğer emtia fiyatları kaynaklı baskıların etkisini gösterdiği ve Şubat ayında senelik ÜFE’nin %105,01’e, TÜFE’nin ise %54,44’e ulaştığını görmekteyiz.

Enflasyon ile kararlıca mücadele ettiğimizi ve yakın dönemde elektrikte ve gıda ürünlerinde yapmış olduklarımızı KDV indirimleri ile gösterdik.

“Fahiş fiyat uygulamalarını denetlemeyi sürdürüyoruz”

Bununla beraber diğer Bakanlıklarımız ile iş birliği dahilinde fahiş fiyat uygulayan işletmelerin denetlenmesi ve gereken yaptırımların uygulanmasına ilişkin faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

Gelecek dönemdeki mali disiplin içinde enflasyonla mücadeleyi sürdürmek hususunda kararlıyız.

para

Enflasyonu 2023 Haziran’da tek haneye getireceğiz

Enflasyonun karşısında yaşamış olduğumuz zorluklarda takılarak olayı sonsuza kadar sürecekmiş gibi görmek bizi bakış açımızda bulunmuyor.

Döviz kurlarını yenilikçi ve kapsamlı metotlarla düşürdüğümüz gibi gelecek dönemde de enflasyonu düşüreceğiz.

2023 senesi Haziran ayındaki seçimlere tek haneli enflasyonla gideceğiz. Ve unutmamamız lazım ki her zorluğun peşinde kolaylık bulunmaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu