Genel

OECD Türkiye’nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 8,4’e yükseltti

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD), Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5,7'den yüzde 8,4'e, yıl sonu enflasyon tahminini ise yüzde 16'dan yüzde 17,8'e yükseltti.

oecd
 

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD), yayımladığı ara dönem ekonomik görünüm raporunda Türkiye’nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5,7’den yüzde 8,4’e, yıl sonu enflasyon tahminini ise yüzde 16’dan yüzde 17,8’e yükseltti.

Raporda ABD ekonomisinin bu yılki büyüme tahminini yüzde 6’ya indiren OECD, 2022 yılı için büyüme tahminini de 0,3 puan artırarak yüzde 3,9’a yükseltti. Çin ekonomisinde büyüme tahmini de önceki tahminlerle aynı kaldı. Çin ekonomisinde büyüme beklentisi bu yıl 8,5, 2022’de ise yüzde 5,8’di.

Euro bölgesindeki ekonomik büyüme beklentileri 2021 yılı için bir puan yukarı çekilerek yüzde 5,3’e, 2022 yılı için yüzde 0,2 puan yukarı çekilerek yüzde 4,6’ya çıkarıldı.

Dünya ekonomisinde yüzde 5,7 büyüme bekleniyor

Küresel ekonomik büyümede hızlı bir toparlanma beklendiğini belirten OECD, dünya ekonomisinin Covid-19 salgını nedeniyle yaşadığı yüzde 3,4 daralmadan sonra bu yıl yüzde 5,7 büyüyeceğini öngördü. Böylece bir önceki büyüme tahmini 0,1 puan aşağı çekilmiş oldu.

OECD ayrıca hükümetleri ekonomilerine sağladıkları destek konusunda esnek davranma ve destekleri geri çekmeme çağrısında bulundu.

Fitch ve Moodys’de beklentilerini yükseltmişti

Daha önce uluslararası kredi değerlendirme kuruluşları Fitch Ratings ve Moody’s de Türkiye ekonomisi için büyüme tahminlerini yükseltmişti.

Fitch Ratings, 2021 yılı için Türkiye’nin ekonomik büyüme beklentisini yüzde 7,9’dan yüzde 9,2’ye çıkarmıştı. Raporda, ABD ve Çin ekonomilerinin bu yılki büyüme performanslarına ilişkin tahminlerin düşürüldüğü, Euro Bölgesi, Türkiye, Polonya, Meksika, Rusya ve Güney Afrika ekonomileri için ise büyüme tahminlerinin artırıldığı belirtilmişti.

Moody’s ise yayımladığı raporda Türkiye ekonomisinin 2021 yılı için büyüme tahminini yüzde 5’ten yüzde 6’ya çıkarmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu