Genel

Rusya’da sene sonu enflasyon tahmini yüzde 7,4’e yükseltildi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, “Yapılan değişiklikler sene sonu enflasyon tahminimizde değişiklik yapmamıza sebep oldu.” şeklinde konuştu.

 

rusya

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, sene sonu ülkede enflasyon tahminini yüzde 5,8’den 7,4’e çıkardı.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, başkent Moskova’da gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, Rus ekonomisine dair değerlendirmeler yaptı.

Sene sonu enflasyon tahmini arttırıldı

Rusya ve dünya gıda piyasalarında önemli gelişmeler yaşandığına işaret eden Reşetnikov, “Yapılan değişiklikler, sene sonu enflasyon tahminimizde değişiklik yapmamıza sebep oldu. Sene sonu enflasyon tahminini yüzde 5,8’den yüzde 7,4’e çıkarttık.” şeklinde konuştu.

Gıda fiyatlarında meydana gelen artışın, enflasyon tahminindeki yükselişin ana sebebi olduğunu ifade eden Reşetnikov, “Özellikle sebze, meyve ve et ürünlerindeki artış etkili oldu. Fakat 2022-2024 için geçerli olan yüzde 4’lük enflasyon oran için tahminlerimizde değişiklik gerçekleştirmedik.” dedi.

Reşetnikov, Rus ekonomisi için sene sonu büyüme tahminlerinde bir değişiklik yapmadıklarını söyleyerek, “Mevcut ekonomik büyüme tahmini yüzde 4,2 düzeyinde ve enflasyondaki artışa karşın bu tahminde bir değişiklik yapmıyoruz.” sözlerini kullandı.

market

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu