Genel

SGK duyurdu: İşte yeni yılın ödenek ve prim rakamları…

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir açıklama gerçekleştirilerek 2022 senesinde geçerli olacak şekilde prim ve ödenek rakamları paylaşıldı. Buna göre Genel Sağlık Sigortası aylık 150,12 TL, emzirme ödeneği 316 TL ve cenaze ödeneğiyse 1.250 TL oldu.

 

türk lirası

SGK tarafından bir açıklama paylaşılarak sigortalı bir işte çalışmayan veyahut herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların 2022 senesinde aylık olarak 150,12 TL GSS primi ödeyeceği kaydedildi.

Genel Sağlık Sigortası için gelir testi şartı

Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecek maddi gücü bulunmayan vatandaşlarınsa ikametlerinin olduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına müracatta bulunup gelir testi yaptırmaları gerekecek.

Gelire göre GSS primini devlet karşılayacak

Gelir testi yaptırmış olan vatandaşların aile içinde kişi başına düşen geliri, brüt asgarin üçte birlik kısmının altındaysa GSS primlerini devlet karşılayacak.

türk lirası

Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak

Bu kişiler üniversite ve devlet hastanelerindeki hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilecek.

Emzirme ödeneği 316 TL

Doğum yapması durumunda sigortalı kadına veyahut sigortalı olmayan eşinin doğum yapması durumunda sigortalı erkeğe verilmiş olan emzirme ödeneği yeni seneyle beraber 232 TL’den 316 TL’ye çıkartıldı.

Emzirme ödeneğinden yararlanmak için 4A’lı çalışanların doğumdan önceki 1 sene içerisinde en az 4 ay (120 gün) süresince kısa vadeli sigorta kolları priminin yatmış olması, 4B’li çalışanların ise doğumdan önceki bir sene içerisinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları priminin yatmış olmasının yanında prim borcunun bulunmaması gerekli.

para

Cenaze ödeneği 1.250 TL

Meslek hastalığı veya iş kazası sonucunda yaşamını kaybeden veya sürekli iş göremezlik geliri, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü almakta iken hayatını kaybedenlerin en az 360 gün prim bildirilmiş olup da hayatını kaybeden sigortalıların hak sahiplerine verilmiş olan cenaze ödeneği, 2022 senesi için 1.250 TL oldu.

Geçici iş görmezlik ödeneği 166,80 TL

Asgari günlük kazanç üzerinden hesaplanmasıyla, meslek hastalığı, iş kazası, analık halleri ve hastalık sebebiyle istirahatli olan sigortalıları verilmiş olan geçici iş göremezlik ödeneği, 202 senesinde sigortalıların istirahatli oldukları günler için 166,80 TL üstünden hesaplanacak.

Öğrenciler ve çıraklar için ise bu hesaplama 83,40 TL asgari üzerinden olacak. Bu artıştan rapor kullanmaya 2021 senesinde başlamış olanlar da faydalanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu