Genel

SGK’dan aylık 5 bin 150 lira destek! Başvurular e-Devlet’ten

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kadın istihdamını artırmak ve kadın çalışanların kayıt dışı istihdamını engellemek amacıyla başlatılan "Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi" projesiyle birlikte kadınlara aylık 5 bin 150 TL destek veriliyor.

SGK'dan aylık 5 bin 150 lira destek! Başvurular e-Devlet'ten
SGK’dan aylık 5 bin 150 lira destek! Başvurular e-Devlet’ten

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından kadın istihdamını artırmak kadın çalışanların kayıt dışı istihdamını engellemek amacıyla başlatılan “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi” projesi hayata geçirildi.

29,5 milyon euroluk bütçeye sahip Women-Up projesiyle kadınlara mali destek veriliyor. Avrupa Birliği (AB) destekli Women-Up projesinden 4 bin kadın girişimci faydalandı. Projeden faydalanan kadınlara aylık 5 bin 150 liralık destek veriliyor.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN

Söz konusu projeye başvurular e-Devlet üzerinden alınıyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu ve diğer kanunlarla kadınlara yönelik birçok pozitif ayrımcılık yapıldı. Türkiye’de kadın istihdamını artırmak için yapılan düzenlemeler ile 2002 yılında yaklaşık 1 milyon olan kadın sigortalı sayısı 2021 yılının Kasım ayında 5.1 milyona ulaştı.

7 İLDE UYGULANIYOR

7 ilde uygulanan proje kapsamında kadın girişimcilere ait küçük ölçekli ve genç işletmelerde kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi ve kadınlarda kayıt dışı istihdam oranının azaltılması amaçlanıyor. Kadın girişimcilerin açtığı genç işletmelerden en fazla 9 işçi çalıştıran ve ilave olarak kadın sigortalı istihdam eden işverenler projenin hedef kitlesini oluşturuyor.

Bu kapsamda 4 bin kadın işveren ve bu işverenlerin işe aldığı 4 bin kadın işçi projeden fayda sağladı. Bu kişilere en fazla 20 ay sürecek şekilde her ay net asgari ücrete kadar destek veriliyor. Projeden Ankara’da 800, İstanbul’da bin, Samsun’da 400, Aydın’da 400, Denizli’de 500, Şanlıurfa’da 450 ve Kahramanmaraş’ta 450 kadın işverene kaynak aktarıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu