Genel

S&P Türkiye’nin kredi notunu teyit etti

Standard and Poor’s Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu “B+”, yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-“ ve kredi notu görünümünüyse “durağan” olarak teyit etti.

 

para

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poors, ülkemizin kredi notu ile not görünümünü teyit etti.

Kredi notu görünümü “durağan”

S&P, halihazırda Türkiye’nin döviz cinsinden kredi notunu “B+”, yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise “BB-“ ve kredi notu görünümü ise “durağan” şekilde değerlendirdi.

S&P yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ekonomisinin ihracattaki güçlü toparlanmanın ve yurt içi faaliyetlerinin desteğiyle bu sene yüzde 8,6 oranında büyüyeceği kaydedildi. Bununla beraber, Türkiye’nin kamu net borcunun 2021 senesi sonunda GSYİH’nin yüzde 34’üne çıkmasını beklediklerini ifade etti.

dolar

Ödemeler dengesi pozisyonu hala zayıf

Ülke ekonomisinde yaşanmış olan son gelişmelere karşın para politikasının öngörülemez olduğunu söyleyen S&P, Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunun halihazırda zayıf olarak görüldüğünü kaydetti.

Yapılan açıklamada ayrıca, Türkiye’nin enflasyon oranının, kurumun derecelendirmiş olduğu 137 ülkenin arasında en yüksek enflasyon oranına sahip 8. ülke olduğu ifade edildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu