Genel

Su ürünleri ihracatında rekor kırıldı

Geçtiğimiz yıl su ürünlerinde Cumhuriyet rekoru kırılırken, bu senenin daha 10. ayında 1 milyar 97 milyon dolarlık satışla bu rekor geride kaldı ve yenisi elde edildi.

 

balik

Türk su ürünleri sektörü bu senenin 10 ayında 1 milyar 97 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşıp Cumhuriyet tarihinin en yüksek su ürünleri ihracatının yapıldığı geçtiğimiz senenin toplam ihracatını da geride bıraktı.

Geçtiğimiz sene 12 ayda yapılan ihracat rakamı da geçildi

Ege İhracatçıları Birlikleri’ne göre, sektörden 2021 senesi bitmeden yeni bir rekor haberi paylaşıldı. Ülkemizden yaklaşık olarak 80 ülkeye yapılan su ürünleri ihracatı, ocak-ekim arasındaki dönemde, geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyaslandığında 820 milyon 258 bin dolardan yüzde 34 oranında artış göstererek 1 milyar 97 milyon dolara yükseldi. Geçtiğimiz sene böylece 12 ayda yapılan ihracat rakamı da geçilmiş oldu.

dolar

İlk sırada levrek bulunuyor

Su ürünleri ihracatında ilk sırada, ülkemizin ihracatında ve üretiminde lider olduğu levrek bulunuyor. 10 aylık dönemde levrek ihracatı 383,5 milyon dolara çıkarken, alabalık ihracatı 123 milyon dolara, çipura ihracatı 312 milyon dolara ve Türk somonu ihracatı ise 117 milyon dolara çıktı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu