Genel

Ticaret Bakanlığı’ndan 14 Şubat’a dair önemli uyarı

Bakanlık tarafından, 14 Şubat Sevgililer Günü sebebiyle artış gösteren indirimli satış kampanyalarına dair tüketiciler, mağduriyet yaşamamaları adına uyarıldı.

 

telefon

Ticaret Bakanlığı’nca 14 Şubat Sevgililer Günü sebebiyle satış kampanyalarında artış görüldüğünü kaydederek uyarılar gerçekleştirdi.

Bu dönemde, tüketicilerin lojistik süreçlerde aksama, tüketicileri yanıltan indirimler, kötü niyetli olan satıcıların ayıplı mal gönderimi veya ürün bedelinin ödenmesine karşın ürünlerin gönderilmemesi, cayma ve sipariş iptali hakkını kullandırmama gibi mağduriyetlerin yaşamamaları için tüketicilerden dikkatli olması istendi.

7 maddelik uyarı yapıldı

Yapılan açıklamada tüketicilere dair uyarılar 7 maddede sıralanırken şu ifadelere yer verildi:

“Satın alınacak olan mal veyahut hizmetin fiyatına dikkat edip karşılaştırmalar yapın. Yüksek görünen ve gerçekçi olmayan indirimlere dikkat edin. Sosyal medya aracılığıyla yönlendirilen sayfalara karşı daha da dikkatli olun. Satın alacağınız satıcı hakkında ön inceleme gerçekleştirerek hakkındaki şikayetleri ve adresini kontrol edin. Alışveriş yapılacak olan web sayfasının 3D security, SSL sertifikası veya sanal kartla ödeme gibi detaylarının bulunup bulunmadığı konusunda dikkatli olun. İnternet sitesinin taklit veya sahte olması ihtimaline karşı adres çubuğunun kontrolünü sağlayın. Ödeme yapmadan tüketicinin sağladığı cayma hakkı, satış ve iletişim bilgilerinin yer aldığı ön bilgileri detaylı bir şekilde okuyun.

para

“Uçan balonlara dikkat edin”

Bu dönemde meydana gelebilecek olan kazaları önlemek, tüketicilerin güvenliklerini ve sağlıklarını korumak maksadıyla dikkat edilmesi gerekli olan kimi hususlar yer almaktadır.

Helyum gazının dışında kimi patlayıcı ve yanıcı özelliği bulunan gazlar kullanılarak dolumu yapılan uçan balonların kibrit, çakmak ve mum gibi bir alev kaynağına yakın bulunması durumunda ciddi yanıklar meydana gelebilmektedir. Bu riskin bertaraf edilebilmesi maksadıyla uçan balonların doldurma işleminde helyum gazının dışında başka gazların kullanılmasına yasak gelmiştir. Bu bağlamda; tüketicilerimizin uçan balon satışı olan yerlerde dolum gerçekleştirilen gazın niteliğini öğrenmeleri ve yalnızca helyum gazıyla doldurulan uçan balonları satın almalarının büyük bir önemi bulunmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca aldıkları ürünün güvensiz olduğunu düşünen tüketicilerin Alo 175 tüketici hattından bakanlığa ulaşabileceğinin altı çizildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu