Genel

TİSK’ten asgari ücret açıklaması: Dengeli olmalı

TİSK Yönetim Kurulu tarafından, “Dengeli bir asgari ücret belirlenmesi maksadıyla bu seneyi her zamankinden de önemli buluyoruz.” denildi.

 

para

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından aralık ayında toplanacak ve 4 defa yapılacak olan görüşmelerin sonunda yeni asgari ücret de netleşecek.

Geçtiğimiz sene asgari ücrete yüzde 21 oranında zam yapılırken bu sene tahmini olarak zammın yüzde 20 düzeyinde olacağı düşünülüyor.

3.500 TL’ye çıkabilir

Böylece merakla beklenen asgari ücret, net 3 bin 390 TL’ye yüzde 20 zamla çıkabilir.

Fakat başka bir beklenti ise asgari ücrete yüzde 22 oranında zam gelmesi.

Eğer böyle olursa gelecek sene asgari ücret brüt 4.364,50 TL, net olarak ise 3.447,50 TL olacak.

para

TİSK: Sıkı bir istişare içerisindeyiz

TİSK yapmış olduğu yazılı açıklamada koronavirüs salgını başta olmak üzere ülkedeki etkisini ve yaşama etkilerini en aza çekebilmek amacıyla büyük bir özveriyle çalışıldığını kaydetti.

TİSK açıklamasında, “Bu sene asgari ücret müzakereleri küresel boyutta süren olağanüstü ekonomik şartların gölgesinde yapılacak. Yeni yatırım imkanları oluşturmak, istihdamı korumak, salgında zorlanan sektörlerin üzerindeki baskıyı azaltmak maksadıyla dönemin koşullarıyla uzun vadeli ekonomik etkilerini dikkate alan, dengeli bir asgari ücretin belirlenmesini bu sene her zamankinden çok önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu