Genel

Toplam ciro endeksi Haziran’da yüzde 63,1 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre toplam ciro endeksi, Haziran'da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63,1 artış gösterdi.

toplam ciro endeksi
 

Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayına ilişkin ciro endekslerini açıkladı. Verilere göre takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 63,1 artış gösterdi.

Sanayide takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, Haziran’da yıllık bazda yüzde 78,2 artış kaydederken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 6,2 yükseldi.

İnşaat sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29,7 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,9 yükseldi.

Takvim etkisinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55,5 yükselirken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 12,2 arttı.

Hizmet sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, Haziran’da yıllık bazda yüzde 74,8, hizmet ciro endeksi de bir önceki aya göre yüzde 11,9 yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu