Genel

TÜİK açıkladı: Toplam ciro endeksinde dikkat çeken artış

 

tüik

TÜİK tarafından eylül ayına dair inşaat, sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinin ciro endeksi açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan eylül ayı takvim etkisinden arındırılmış inşaat, sanayi, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, eylül ayında geçtiğimiz senenin aynı ayına göre yüzde 42,6 oranında artış gösterdi.

Eylül ayında toplam ciro endeksi yüzde 0,6 oldu

Buna göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro endeksi, eylül ayında aylık bazda yüzde 0,6 oranında arttı.

Sanayi ciro endeksi %48,4 oranında yükseldi

Takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi eylül ayında senelik bazda yüzde 48,4 oranında artış gösterdi. Takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi eylül ayında bir önceki aya kıyaslandığında yüzde 0,9 oranında azaldı.

para

İnşaat ciro endeksi yüzde 35,9 artış gösterdi

İnşaat sektöründe takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi, eylül ayında geçtiğimiz senenin aynı ayına göre %35,9 artış gösterdi. Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinde geçtiğimiz aya göre yüzde 3’lük yükseliş görüldü.

Ticaret endeksleri yüzde 35,5 arttı

Takvim etkisinden arındırılan ticaret ciro endeksi, eylül ayında geçtiğimiz senenin aynı ayına göre yüzde 35,5 oranında arttı. Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılan ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,9 oranında arttı.

Hizmet endekslerinde %59’luk artış

Takvim etkisinden arındırılmış ciro endeksi hizmet sektöründe, eylül ayında senelik bazda yüzde 59 oranında artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi geçtiğimiz aya göre yüzde 2,6 arttı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu