Genel

Tüketici, internette kredi kartı, fiziksel alışverişlerde nakit kullanıyor

Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanmış olan rapora göre harcama alışkanlıklarının en güncel şekli ortaya çıktı. Buna göre tüketiciler ağırlıklı olarak fiziksel alışverişlerde nakit kullanırken, internette ise kredi kartıyla ödeme yapıyor.

 

para

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan “Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırma Raporu”na göre tüketicilerin ödeme yöntemlerine dair bilgi paylaşıldı.

Sahada tüketici ağırlıklı olarak ödemelerini nakit olarak yapıyor

Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere 26 şehirde, 18 yaşın üzerinde 2 bin 250 tüketiciyle 2020 senesinde yapılmış olan anket verileri analiz edilerek hazırlanmış olan raporda, tüketicilerin dükkan, pazar ve mağaza gibi alışverişlerinde en fazla kullanmış oldukları ödeme şekli yüzde 60,8 ile nakit oldu.

İnternetten ödemede ağırlık kredi kartında

İnternet veyahut internet dışındaki mesafeli yöntemlerle gerçekleştirilen alışverişlerde en fazla kullanılan ödeme yöntemiyse yüzde 73,2 ile kredi kartı oldu.

telefon

Üçüncü tercih banka kartı

Banka kartının kullanımı iki alışveriş türü için de en fazla tercihi yapılan ödeme yöntemi olarak kayıtlara geçti.

Nakit tercih edenlerde erkeklerin sayısı fazla

Cinsiyete göre bakıldığı zaman ise erkeklerde ve kadınlarda ödemelerin nasıl gerçekleştiğine bakıldığında kadınların yüzde 59’luk kısmının, erkeklerin ise yüzde 65,6’lık kısmının nakit ödemeyi tercih ettiği tespit edildi.

Az gelirliler daha az kart kullanıyor

Dükkan ve mağaza alışverişlerinde gelir durumlarına göre ödeme araçlarına bakıldığı zaman en çok kredi kartı kullanan kesimin yüzde 86,8 ile 6-8 bin TL arasında gelir düzeyi bulunan tüketiciler olduğu belirlendi.

2020 senesi itibarıyla 2 bin 21 TL ve altındaki gelir düzeyi bulunanların alışverişlerinin nakit kullanım oranının diğer gelir düzeylerine göre çok daha yüksek olması dikkatleri çekti. Bu gelir grubunda bulunanların yüzde 16,2’si kredi kartı, yüzde 40,5’u banka kartı ve yüzde 78,4’ü ise nakit kullanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu