Genel

Tüketiciler ne kadar bilinçli? Bakanlık araştırma sonuçlarını paylaştı

Ticaret Bakanlığı’nca tüketicilerin bilinçli bir şekilde alışveriş yapıp yapmadığı konusu araştırılarak sonuçlar kamuoyuyla paylaşıldı.

 

market

Ticaret Bakanlığı tarafından 2020 senesi için hazırlanan “Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırma Raporu”na göre, tüketicilerin yüzde 53,2’lik kesiminin “yüksek bilinç” düzeyinde olduğu belirlendi.

Yapılan araştırmada, tüketicilerin yaptığı harcamalarda en çok artış “gıda ürünlerinde” oldu.

Araştırma 26 şehirde gerçekleştirildi

Bakanlığın tamamladığı 2020 senesine ilişkin Tüketici Profili ve Bilinç Düzeyi Araştırması, ülke genelinde 26 şehirde, 18 yaşın üzerindeki 2 bin 250 tüketiciyle gerçekleştirilen anket verilerine dayalı olarak hazırlandı.

Rapor sonuçları nasıl oldu?

Yayımlanmış olan rapor sonuçlarında kimi bulgular şöyle sıralandı:

Tüketicilerin yüzde 53,2’lik kesimi yüksek bilinç düzeyinde, yüzde 15,4’lük kesimi düşük bilinç düzeyinde ve %31,4’lük kesiminin ise orta bilinç düzeyinde olduğu belirlendi.

Tüketicilerin yüzde 52,4’lük kısmının oturduğu evin mülkiyeti kendisine ait durumda.

Tüketicilerin yüzde 58,8’lik kısmı günlük olarak ortalama 2-4 saat arasında TV izliyor ve burada programlardan etkilenilerek satın alınan ürün gruplarının başında GSM operatörleri bulunuyor. Sırasıyla bunu teknolojik ürünler ve giyim eşyası izliyor.

market

Her 2 tüketiciden 1 tanesi yerli üretim tercih ediyor

Her 2 tüketiciden yaklaşık olarak 1 tanesi üretimde yerliliği tercih ediyor. En çok yerli üretim tercih edilen ürün gruplarıysa gıda ve giyim ürünleri.

İnternet veyahut internet dışında mesafeli yöntemlerle alışveriş yapma sıklığı ortalama olarak ayda 1,3. İnternet veya internet dışındaki mesafeli yöntemlerle en fazla satılan ürünler gıda, giyim ve kişisel bakım ürünleri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu