Genel

Turizmciye ve ihracatçıya 150 milyar TL’lik kredi müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ziyaretine eşlik eden Nureddin Nebati, S. Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile buluştu. Nebati, ayrıca sosyal medya hesabı üzerinden 100 milyar TL’si ihracatçılar için, 50 milyar TL’si ise turizmcilere verilmek üzere toplamda 150 milyar TL büyüklüğündeki düşük faizli ve uzun vadeli krediyi duyurdu.

 

nureddin_nebati

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud’un davetlisi olarak Suudi Arabistan’a gitti.

Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette, Adalet Bakanı Bozdağ, Hazine Bakanı Nureddin Nebati, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’yla Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan eşlik etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yapmış olduğu duyuruda, ziyaret dahilinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir araya geldiğini ifade etti.

150 milyar TL’lik kredi

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda turizmciye ve ihracatçıya verilecek olan 150 milyar TL’lik kredi paketine ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Nebati, yaptığı açıklamada, “Yatırımı ve üretimi artırmak maksadıyla uzun vade ve düşük maliyet imkanıyla turizmcilerimize ve ihracatçılarımıza toplamda 150 milyar TL büyüklüğünde kredi kullandırımı sağlayarak yerli teçhizat ve makine yatırımlarını önceliyoruz” şeklinde konuştu.

Nebati açıklamasının devamında, “100 milyar TL’si ihracatçılara, 50 milyar TL’lik kısmı ise turizmcilere olmak üzere toplamda 150 milyar TL büyüklüğünde düşük faizli ve uzun vadeli kredi imkanı sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kredileri, ihracatı artırıcı, ithalatta azaltıcı alanlara dair gerçekleştirilen yatırımlara aktarılacağını kaydeden Nebati, “Yerli teçhizat ve makine yatırımlarını önceliklendireceğiz. En az 3, en fazla 10 sene vadeli şekilde kullandırılacak olan kredilerin maliyetlerini %9 seviyesine dek çekiyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu