Genel

Türk-İş 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını açıkladı

Türk-İş tarafından yapılmış olan araştırmada şubat ayı için 4 kişilik ailenin yoksulluk sınırını 15 bin 140 TL, açlık sınırını ise 4 bin 553 TL olarak paylaştı.

 

market

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya çıkarmak ve temel ihtiyaçlarındaki fiyat değişikliğinin aile bütçeleri üzerinde etkilerini ortaya koymak maksadıyla her ay gerçekleştirdiği “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” 2022 Şubat sonuçları paylaşıldı.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin bu ay dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi için yapması gerekli olan gıda harcamasında “açlık sınırı” 4 bin 553 TL olarak paylaşıldı.

Yoksulluk sınırı ise 15 bin 140 TL olarak açıklandı. Yoksulluk sınırı gıda ile konut, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu olan harcamaların toplamına denk gelen tutar olarak hesaplanıyor.

Yaşama maliyeti hesabında bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti 5 bin 970 TL oldu.

Ankara’da yaşamını sürdüren 4 kişiden oluşan bir ailenin gıda için yapması gerekli olan asgari harcama tutarı, son 12 ay itibarıyla %66,38, bir önceki aya göreyse yüzde 7,12 oranında arttı.

market

KDV indiriminin fiyatlara yansıması

KDV indirimiyle birlikte gıda ürünlerine marketlerde ilave indirimler gerçekleştirildiği ifade edilirken yumurta fiyatlarında ise %7’nin üstünde bir artış gözlemlendi.

Ekmek fiyatlarında ise bu ay değişim görülmedi.

Meyve ve sebzede fiyatlar düştü mü?

Yapılan açıklamaya göre sebze ve meyvelerde fiyat düşüşü değil tersi yönde ciddi bir yükseliş görüldü.

Semt pazarlarında yeşil soğanın kilosu 12 TL’ye, kıvırcık 8 TL’ye, maydanoz ise 3 TL’ye yükseldi. Sebzelerin ortalama kilo fiyatı 10,74 TL oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu