Genel

Türkiye Ekim ayı ihracatında rekor tazeledi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Ekim ayındaki ihracatımız geçtiğimiz senenin aynı ayına göre kıyaslandığı zaman yüzde 20,2’lik bir artış göstererek 20,8 milyar dolara çıktı.” şeklinde konuştu.

 

ihracat

Bakanlığın konferans salonunda konuşma gerçekleştiren Mehmet Muş, basın toplantısıyla ekim ayı dış ticaret rakamlarını paylaştı.

Bu yılın ihracat için rekorlarla dolu bir yıl olduğunu ifade eden Muş, ihracatın ekonomik büyümeyi ivmelendirirken dış ticaret dengesini de güçlendirdiğini ifade etti.

sanayi

İhracatta rekor tazelendi

Bu kapsamda Muş, 2021 yılında ihracatta ortaya koyulan üçlü performansın geçtiğimiz ekim ayında da devam ettiğine dikkat çekerek, “Geçtiğimiz yılın ekim ayına göre %20,2 oranında ihracatımız arttı ve 20,8 milyar dolar seviyesine çıktı. Elde ettiğimiz değerlerle geçtiğimiz ayki Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat değeri de tazelemiş olduk.

Bu verilerle birlikte 12 aylık ihracat değerimiz de yani 215,7 milyar dolarlık bu değerimiz bizler için yeni bir rekoru ifade etmektedir. 2021 yılı ocak-ekim aralığı dönemdeki ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyaslandığı zaman yüzde 33,9 oranında artış gösterip 181,8 milyar dolar olmuştur. Eldeki bu verilerle 2021 yılının 10 ayında, 2019 yılında yakalanan 180,8 milyar dolarlık senelik en yüksek dış satım rekorumuzu da geride bırakmış olduk.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu