Genel

Uzman isim açıkladı! Asgari ücret 2023 zammı için 3 formül gündemde

Milyonlarca çalışan, asgari ücret ocak zammının ne kadar olacağını merak ediyor. SGK Uzmanı Özgür Kaya, asgari ücret 2023 zammı için 3 formüle dikkat çekti. Kaya, "Açlık sınırı 6 bin 680 TL civarında. Yani 7 bin ile 7 bin 500 lira arasında olma ihtimali çok yüksek. Asgari ücrette yüzde 10-20 seviyelerinde artış meydana geldiğinde 7 bin lira seviyelerine ulaşacak" dedi.

para

Asgari ücrete 2023 yılında ne kadar zam geleceği merak edilen konular arasında. Öyle ki milyonlarca çalışan, gözünü Kasım ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na çevirdi.

para1

Asgari ücret, 2022 yılı için yüzde 52 oranında bir artışla net olarak 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmişti. Ancak enflasyon rakamlarının yılın ilk yarısında yüzde 70’i aşmasıyla birlikte maaşlara yeni bir zam yapılmış ve böylece asgari ücret yüzde 30’luk bir artışla net 5 bin 500 liraya yükselmişti.

Asgari ücretin 2023 yılı için ne kadar zamlanacağı ise şimdiden merak konusu oldu. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, CNN Türk canlı yayınında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

para2

Kaya, asgari ücretin 2023’te ne kadar olacağına ilişkin “Pek çok formül var ama gerçekleşecek olan esas formül aralık ayı enflasyon rakamlarıdır. Yaklaşık olarak baktığımızda yılın ikinci yarısında enflasyonun hala bir önceki 6 aylık döneme ilişkin farkını koruduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemde hükümetten farklı adımlar gelirse enflasyonun aşağı gelmesi söz konusu olabilecek” ifadelerini kullandı.

“İLAVE ZAM UYGULANABİLİR”

Kaya, Erdoğan’ın maaş zamlarına ilişkin açıklamalarını da şu sözlerle yorumladı: “Gerek asgari ücretliler olsun gerekse memur ve memur emeklileri ile ilgili olsun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada farklı bir senaryonun ortaya çıkabileceği enflasyonun üzerinde bir zamla daha rahatlatıcı bir uygulamanın devreye gireceği ortaya çıkmış durumdadır. Enflasyon rakamı 16-17 seviyelerinde gerçekleşmiş olsa da yapılacak olan zammın bu rakamın üzerinde olacağını, sayın Cumhurbaşkanının kasım-aralık ayında toplanacak olan asgari ücret tespit komisyonunun vereceği karar üzerinde ilave bir zammın uygulanacağını öngörebiliriz

para3

ZAM İÇİN 3 FORMÜL

Asgari ücret 2023 zammı için 3 formülün gündeme gelebileceğini belirten Kaya, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Masada birincisi toplu sözleşme şartları, ikincisi enflasyon rakamları, üçüncüsü Sayın Cumhurbaşkanının vereceği karar doğrultusunda artışlarla birlikte hangi noktaya geleceğini göreceğiz. 3 tane formül olarak değerlendirmek mümkündür.

para4

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada açlık sınırının 6 bin 680 TL civarında olduğu öngörüldü. Yani 7 bin ile 7 bin 500 lira arasında olma ihtimali çok yüksektir. Şu an 5 bin 500 lira olan asgari ücrette yüzde 10-20 seviyelerinde artış meydana geldiğinde 7 bin lira seviyelerine ulaşacak. Enflasyon rakamlarının üzerinde ilave bir artışla açlık sınırının üzerine çıkarılması söz konusu olacak. Yani 7 bin lira ile 7 bin 500 lira arasına oturmuş olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu