Genel

Uzman isimden EYT’de konuşulan formüle ilişkin açıklama: ‘Türkiye’ye uygun değil’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusuyla ilgili masada tek formülün olduğunu açıklamıştı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya formülle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

eyt

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda geri sayım başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, masada tek formül olduğunu açıklamıştı. Formülün detayları da belli olmaya başladı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, EYT’de öne çıkan formüle ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kaya, en fazla üzerinde durulan modele ilişkin “Türkiye’ye uygun değil” yorumunu yaptı.

eyt

Haber Global ekranında kimlerin emeklilik hakkı elde edebileceği konusunda da değerlendirmelerde bulunan Kaya, şunları söyledi:

8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlara baktığımızda halihazırda emekli olamamış, 4.5 milyondan söz ediyoruz. 99’dan önce sigortalı olmak tek başına EYT’li olma anlamına gelmez. Prim gününüzü tamamlamanız, hizmet yılını tamamlamanız gerekiyor. Kadınlarda 20, erkeklerde 25 yıl. Kadınlar 20 yılı tamamlamış durumda. Bu yaklaşık 1 milyona yakın. Erkeklerde 1997 yılının 10. ayından önce sigortalı olanlar da 25 yıllık şartı yerine getirmiş oluyorlar. Potansiyel adayımız 1 milyon civarında. 5975 gün sayısına da ulaşılması gerekiyor.

eyt

‘TÜRKİYE İÇİN ÇOK UYGUN DEĞİL’

Bakıldığında farklı modeller üzerine konuşuluyor, en fazla üzerine durulan 8 Eylül 99’dan önce sigortalı olanların 9000 gün ve erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 7200 gün ve 20 yaş şartı şeklinde. Bu bizim ülkemize çok uygun bir öneri değil. 9000 gün sayısına ulaşmak, kadınların 7200’e ulaşmaları ülkemizde çok mümkün değil. Bu formül sağlıklı değil. Beklenti 99 tarihinden önce sigortalı olanlar prim ve hizmeti tamamladıkları takdirde yaşları ne olursa olsun emekliliğe ulaşmaları. İllaki burada sınırlama söz konusu olacak ama bu 50 yaş ile mi olur, emekliliğe kalan 5 yıllık sürenin 2.5 yıla düşürülmesiyle mi olur alternatifler düşünülüyor.

8 Eylül 99’dan önce sigortalı olan 3600 prim gününü tamamladığında kadınlar kademeli gereği 58, erkekler de 60 yaşında emekli olabiliyorlar. Bu durumun da uygulamadan yararlanarak yaş şartlarının kaldırılması ve tamamlanamayan, kişi 55’e gelmiş prim tamamlanamamış bu beklenti prim günlerini açıktan, yurt içi hizmet borçlanması ile tamamlayarak emekliliği elde etmesi. SGK sistemi öyle bir yapı ki, bir yere dokununca pek çok taşı yerinden oynatmış olursunuz. Yurt dışında yaşayanlar da yararlanmak istiyor. Onlar da düzenleme içinde kendilerine yer verilmesini istiyor.

eyt

Kademeli dediğimiz yaş şartı. Kanun demiş ki 5000 gün ve 25 yılı doldurman gerekiyor. Bu kademeli yaş şartı iki yılda bir erkeklerin yaşlarını 2’şer kadınların 2’şer artırarak kademeli formül ortaya çıkarıldı. Bu sadece 99 yılı öncesinde değil, bu tarihten sonraki çalışanlar için de geçerli. 2048’e kadar biz kademeli yaş şartını devam edeceğiz. 2000 yılından sonra sigortalı olanlarda da kademeli olarak yaşları 2 yılda bir artarak ilerledi. 65’e kadar çıktı. 2048’den sonra konuşmayız ama 2048’e kadar bugün 99 sonrası diyeceğiz, konuşmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu