Genel

Vadesi geçen vergi borçlarına yeni düzenleme

Hak sahiplerinin vadesi geçmiş vergi borçları, ödemenin bütünü beklenilmeksizin merkezi yönetim dahilindeki kamu idarelerinden olan alacaklarından mahsup edilebilecek.

 

vergi

Hazine ve Maliye Bakanlığının ödeme belgelerinde vadesi geçmiş vergi borçları ile yasal tevkifat ve diğer kesintilerin mahsubuna dair “Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alındı.

Buna göre, hak sahibinin hak edişinin bütününe dair ödeme süreci bitirilinceye dek, hak sahibinin vadesi geçen vergi borcuyla diğer kesintilerini karşılayacak olan tutara kadar olan kısmı için ödeme emri belgesi düzenlenip mahsuben ödeme yapılabilecek.

Bu kapsamdaki ödemelere dair işlemlerin elektronik ortamda yürütülmesine ilişkin esaslar ve usuller Bakanlık tarafından belirlenecek. Bakanlık tarafından bununla beraber tebliğ dahilindeki işlemlerde ödeme türü ve kamu idareleri itibarıyla farklı uygulamalar belirlemeye yetkili olacak.

Uygulamayla hem hak sahiplerinin ödemelerinin bütününü beklemelerinden kaynaklanan gecikmeden dolayı, vergiyi zamanında ödeyememek sebebiyle faiz gibi yüklerin altına girmeleriyle vergi borcu sebebiyle kamu ihalelerine katılamamaları gibi mağduriyetlerinin önüne geçilmiş olacak hem de kamu alacağının hızlı bir şekilde tahsili yapılabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu