Genel

Vergi borcu yapılandırmasına rekor başvuru yapıldı

Vergi ve diğer kimi borçların yapılandırmasına ilişkin başvuru dönemi 30 Eylül tarihinde biterken mükelleflerin yapılandırma olanağına ise yoğun bir ilgi gösterdiği görüldü.

para

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerinde yapılandırma için vergi dairelerine 5 milyon 804 bin mükellefin başvurduğu ifade edildi. Buna göre 152,6 milyar TL’lik alacak yapılandırıldı. Kanun dahilinde şimdiye dek ise 23 milyar TL’lik tahsilat gerçekleştirildi.

İlk ödeme 1 Kasım tarihinde

Peşin ve birinci taksit ödemelerinde son gün 1 Kasım olurken ikinci taksit ise 30 Kasım tarihine dek ödenebilecek.

Cumhurbaşkanı Kararı’yla yapılandırılmış olan borçların peşin veya ilk taksidinin ödenebileceği süreye 1 ay uzatma gelmişti. Buna göre vergi dairelerine başvuru yapan ve borçları yapılandırılmış olan mükelleflerin ilk taksitlerini eğer peşin ödeme yapmışlarsa peşin ödemelerini 1 Kasım 2021’e dek (en geç tarih) yapmaları gerekli.

para

SGK’ya ilk taksit için en geç tarih 30 Kasım

İlk taksit ödemeleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na en geç 30 Kasım 2021 gününe kadar gerçekleştirilebilecek.

Yapılandırılan borçların 1 Kasım 2021 tarihine dek peşin olarak ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90 oranında, idari para cezalarının aslında ise yüzde 25 oranında indirim gerçekleştirilecek.

Kredi kartı, ödemeler veya banka kartıyla İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalarla ödemeler gerçekleştirilebilecek.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu