Genel

Yellen’den iyimser küresel ekonomi yorumu

22-25 Şubat'ta Hindistan'ın Bengaluru kentinde düzenlenen G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısında basın açıklaması yapan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, küresel ekonominin aylar önce tahmin edilenden daha iyi bir yerde olduğunu söyledi. Yellen, Rusya'nın işgalinin birinci yıl dönümünün arifesinde Ukrayna'ya destek çağrılarını da yineledi.

janetyellen

22-25 Şubat’ta Hindistan’ın Bengaluru kentinde düzenlenen G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısında basın açıklaması yapan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, küresel ekonominin aylar önce tahmin edilenden daha iyi bir yerde olduğunu söyledi. Yellen, Rusya’nın işgalinin birinci yıl dönümünün arifesinde Ukrayna’ya destek çağrılarını da yineledi.

Son Ekim toplantısından bu yana küresel ekonomik görünümde gerçekleşen değişikliklerin vurgulandığı toplantıda Janet Yellen, “Karşılaştığımız zorluklar gerçek ve gelecek her zaman belirsiz. Ancak sonbaharda toplanmamızdan bu yana görünüm iyileşti” dedi.

Manşet enflasyonun son birkaç ayda ılımlılaştığına ve işgücü piyasasının güçlü kaldığı dirençli bir ABD ekonomisine işaret eden Yellen, küresel cephede ise tüm dünyada “makroekonomik sıkılaşmanın etkilerine” karşı dikkatli olmanın öneminin altını çizdi. Yellen, dünya çapında manşet enflasyonun düştüğüne dair işaretler kaydetti, ancak “yapılacak daha çok iş olduğunu” vurguladı.

UKRAYNA’YA DESTEK ÇAĞRILARI

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yıl dönümünden bir gün önce konuşan Yellen, ABD yönetiminin Rus saldırganlığı ve füze saldırılarıyla mücadele eden Doğu Avrupa ülkesine milyarlarca dolar yardım göndermeye hazır olduğunu da yineledi.

Yellen, “Rusya’ya maddi destek sağlamanın ya da yaptırımlardan kaçınmanın bizim için çok ciddi bir endişe kaynağı olacağını açıkça belirttik” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu