Genel

Yeni yılda plastik poşetlere zam gelecek mi?

2 sene önce 25 kuruş olarak başlayan plastik poşetlerin ücretlendirilmesi 2022 senesinde de Bakan Murat Kurum’un kararıyla aynı ücretten olacak.

 

market

2019 senesinde uygulamaya alınan “ücretli poşet sistemi” dahilinde plastik poşetler adet başına vergiler de dahil olacak şekilde 25 kuruştan satışa çıkartılıyordu.

Yeni senenin yaklaşmasıyla beraber zincir marketler poşetlerin fiyatlarının yüzde yüz zamlanıp 50 kuruşa satılmasına ilişkin talepte bulunmuştu.

Komisyon toplandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Ambalaj Komisyonu Plastik Poşet Alt Komisyonu, 2022 senesi plastik poşetlerin satış ücretlerinin tespit edilmesi ve uygulanmasına ilişkin görüş alışverişinde bulunulması gündemiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda ilgili sivil toplum ve sektör kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla toplandı.

2022 senesinde bir artış görülmeyecek

Sektör temsilcilerinin görüşlerinin de yer aldığı komisyon raporunu incelemeye alan Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Murat Kurum, poşet ücretlerinin 25 kuruş ile sabitlenmesi kararını verdi.

Kullanım oranında yüzde 75 azalma

Bununla beraber bu uygulamayla 2019 ve 2020 senelerinde plastik poşet kullanımının yüzde 75’lik kısmında azalma görüldü ve poşetlerden kaynaklanan 354 bin tonluk plastik atığın da oluşumunun önüne geçildi. Toplamda 2,44 milyar TL’lik tasarruf yapıldı.

Uygulamanın amaçlarından olan “sera gazı salınımının azaltılması” hususunda ise 14 bin 640 tonluk sera gazı salımına engel olundu. 2021 senesi bittiğinde uygulama öncesine göre poşet kullanımında yüzde 65 oranında azalış olması öngörülüyor. Kısmi olarak artışın sebebiyse korona salgınında görülen hijyen kaygısı olduğu değerlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu