Genel

Yeni yılda poşet ücretlerine zam gelecek mi? Açıklandı

Piyasaya arzı yapılan ürünlerden poşetler için satış noktalarında 25 kuruş talep edilmesinin sürdürüleceği kaydedilirken, diğer geri kazanım ürünlerinin fiyatının da belirlenmiş olduğu tebliğ yayımlandı.

 

market

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca alınıp geri kazanım katılım payı tutarlarına dair tebliğ, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yurt içerisinde piyasaya arz edilen ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için ise piyasaya sürülenlerden tahsil edilecek olan geri kazanım payı tutarları belirlendi.

Yeniden değerleme oranı arttırıldı

Geri kazanım katılım payı tutarları, tekrar değerleme oranı olan %36,20’ye çıkartıldı.

Poşet katılım payı 25 kuruş olacak

Plastik poşetler için uygulanacak olan geri kazanım katılım payı tutarıysa adet başına 25 kuruş olacak.

Araç lastikleri için 5 TL 8 kuruş

Binek araç lastikleri için 2 TL 8 kuruş, kamyon, otobüs, kamyonet lastikleri için 5 TL 8 kuruş, iş makinesi lastikleri için 14 TL 8 kuruş, dolgu lastikleri içinse 7 TL geri kazanım payı tahsil edilecek.

para

Karbon piller için 2 TL 8 kuruş

Pil gruplarından alınacak olan geri kazanım katılım payıyla alkali silindirik piller ve çinko karbon piller için 2 TL 8 kuruş, alkali düğmeli piller için 4 TL 3 kuruş, lityum düğme piller için 14 TL 8 kuruş, lityum içeren araç bataryaları için ise bu tutar 21 TL olarak belirlendi.

Madeni yağlarda kilogram için 70 kuruş

Madeni yağlar için kilogram başına 70 kuruş, bitkisel yağlar için kilogram başına 14,8 kuruşluk geri kazanım katılım payı ödenecek.

İlaç kutu başına 1,48 TL

İlaçlar için geri kazanım katılım payı ise şişe veya kutu başına 1,48 TL oldu.

Plastik ambalaj için 1,48 TL ile 5,8 kuruş

Plastik içecek ambalajları için 1,48 TL-5,8 kuruşluk geri kazanım katılım payı alınacak.

para

Metal ve plastik geri kazanım katılım payı belirlendi

Yayımlanan tebliğle, kompozit, metal, ahşap ve cam ambalajlardan alınacak olan geri kazanım katılım payı tutarları da açıklandı.

Buna göre plastik içecek ambalajlarında adet başına 0,33 litreye kadar 1,48 kuruş, 0,33-0,75 litre arası 2,8 kuruş, 0,75-1,5 litre arası 4,3 kuruş, 1,5 litre ve üzerine 5,8 kuruş, metal içecek ambalajları için ise adet başına 4,3 kuruş geri kazanım katılım payı alınacak.

Karton-kağıt ağırlıklı kompazit içecek ambalajında geri kazanım

Kağıt-karton ağırlıklı kompozit içecek ambalajlarıyla cam içecek ambalajlarının geri kazanım katılım payıysa adet başına 0,25 litreye dek 1,48 kuruş, 0,25-0,5 litre arası 2,8 kuruş, 0,5 üzeri 5,8 kuruş olacak. 1 litre-5 litre arası cam içecek ambalajlarında geri kazanım katılım payı 7 kuruş, 5 litre ve üzerinde ise 14,8 kuruş olacak.

Ahşap ambalaj geri kazanım tane başına 14,8 kuruş

Ahşap ambalajlar için alınacak geri kazanım katılım payıysa tane başına 14,8 kuruş olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu