Genel

Yeniden değerleme oranı Resmi Gazete’de yayımlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca yeniden değerleme oranı Resmi Gazete’de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince 2022 senesi için yüzde 36,2 oldu.

 

para

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından VUK Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayımlanan tebliğde Vergi Usul Kanunu’nun ilgili maddesinde tekrar değerleme oranının, senenin ekim ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre TÜİK yurt içi ÜFE’de meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu kaydedilerek, Bakanlık tarafından bu oranın Resmi Gazete ile ilan edileceğine ilişkin hüküm yer aldı.

Bu kapsamda yeniden değerleme oranının 2022 senesi için yüzde 36,2 olarak belirlendiğinin aktarıldığı tebliğde oranın 2022 senesine ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacağı ifade edildi.

Bu kapsamda tekrar değerleme oranının 2022 senesi için yüzde 36,2 olarak belirlendiğinin aktarıldığı tebliğde oranın 2021 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacağı bilgisi paylaşıldı.

Çeşitli harç ve vergilerle ilgili kanunlarda yer alan harç ve ceza tutarları belirlenen yüzde 36,2 oranında artış gösterecek. Bununla beraber daha önce bu konuda yayımlanmış olan tebliğlerin yürürlükte kalacağı da ifade edildi.

para

Yeniden değerleme oranı nedir?

Yeniden Değerleme Oranı, VUK 298’inci maddesine göre hesaplanıyor.

Yeniden Değerleme Oranı, yeniden değerleme yapılacak olan senenin Ekim ayından bir önceki senenin ekim ayına göre ÜFE’de meydana gelen ortalama fiyat artış oranını gösteriyor.

Yeniden Değerleme Oranı, TÜİK’in her sene Kasım ayının başında Ekim ayına dair enflasyon oranlarını açıklamasıyla belli oluyor. Bakanlık tarafından ise bir tebliğ ile bu oran kamuoyuna Resmi Gazete’de ilan ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu