Genel

Yıl sonu enflasyon beklentisinde artış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından reel ve finans sektöründen katılımcıların beklentilerinin derlendiği beklenti anketinin Nisan ayı sonuçları yayınlandı.

Mart ayında kurda yaşanan sert yükseliş sonrasında enflasyon beklentileri de yukarı yönlü revize edildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi’ne göre Nisan’da yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 13,12 olarak belirlendi. Bir önceki anket döneminde bu beklenti yüzde 11,54 oldu.

Finans, reel sektör ve profesyonellerden oluşan 88 katılımcıyla yapılan ankette 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 11,26 oldu. Mart ayı anket döneminde bu beklenti yüzde 10,47 olarak kaydedilmişti.

Döviz kuru beklentisinde hızlı yükseliş

TCMB Beklenti Anketi’nde yıl sonu Dolar/TL kuru beklentisine ilişkin hızlı yükseliş dikkat çekti. Buna göre Nisan anketinde yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi 8,5749 olarak kaydedildi. Mart anketinde bu beklenti 7,9455 olmuştu.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,20 TL iken, bu anket döneminde 8,78 TL olarak gerçekleşti.

Büyümede sınırlı revize

2021 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4,4 iken, bu anket döneminde yüzde 4,3 oldu. 2022 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket dönemine göre değişmeyerek yüzde 4,2 olarak gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu