İş Dünyası

Bakan Varank: Türkiye’yi küresel ekonominin kazananı yapacağız

Ekonomide yaşanan gelişmeleri gündemine alan Bakan Varank, “Tek bir amaca odaklandık. Ülke ekonomimizi küresel ekonominin yeni kazananı yapmak hususunda kararlıyız.” şeklinde konuştu.

 

mustafa

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde Etki Analizi Çalışmaları Değerlendirme Çalıştayı’nda konuşma yaptı.

Geçtiğimiz akşam döviz kurunda meydana gelen gelişmeleri değerlendiren Varank, “Cumhurbaşkanımızın önderliğinde tek bir amaca odaklandık. Türkiye’yi küresel ekonominin yeni kazananı yapmak hususunda kararlıyız.” şeklinde konuştu.

“Artık kara bulutları geride bırakıyoruz”

Varank sözlerine, “Son zamanlarda kur üzerinden yapılan değerlendirmelerle ülkemiz ekonomisinin gücünü görmeyenlerin, bütün dünyada yaşanan enflasyon sorununu yalnızca bize özgüymüşcesineymiş gibi yansıtanların oluşturmuş olduğu kara bulutları artık geride bırakıyoruz.” şeklinde devam etti.

“Uzak doğudaki tedarikçilerine ulaşamayan pazarlar, Türkiye’deki üreticilerin taahhütlerini yerine getirmesiyle arz problemlerini aşmaya çalıştı” şeklinde konuşan Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizi temel iktisattan, serbest piyasa rejiminden kopukmuş gibi göstermeye çabalayanların ülke ekonomimize açıktan nasıl düşmanlık yaptığını birlikte izledik. Ülkemize yatırım yapmak isteyenler finansmana düşük bir maliyetle ulaşabilecek. İhracat gerçekleştirmek isteyenler önünü görebilecek. İstihdamını arttırmak herkes yanında devletini en güçlü şekilde bulacak. Ülke ekonomimiz emin adımlarla yoluna devam edecek.”

dış ticaret

“Laf salatasıyla ülke ekonomimizi büyütmeyeceğiz”

İstihdam, üretim, yatırım ve ihracat hedefleriyle büyüme amacından bahseden Varank, “Asgari ücretteki artışla oluşturmuş olduğumuz rahatlamanın vermiş olduğumuz gelir vergisi istisnasıyla bütün kesimlere yansıyacağı hususunda bir şüpheniz bulunmasın. Ülke ekonomimizi muhalefetin yapmış olduğu gibi demagojiyle laf salatasıyla da büyütmeyeceğiz. daha da fazla üretim, istihdam ve yatırımla daha çok ihracatla büyüteceğiz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu