İş Dünyası

Birleşmiş Milletler raporunda dikkat çeken enflasyon ve konteyner uyarısı…

Birleşmiş Milletler’in paylaştığı bir rapora göre korona döneminde artış gösteren taşımacılık maliyetlerinin tüketicilerin ürünlerini yüzde 10 civarında arttırabileceği öngörüldü. Paylaşılan raporda fiyat artışlarının ürünlere ve ülkelere göre farklılık gösterebileceği bilgisine yer verildi.

 

ihracat

Koronavirüs salgınından dolayı meydana gelen tedarik zinciri sıkıntılarıyla ticaret kanallarındaki sorunlar son 18 aydır konteyner maliyetlerinin de artmasına sebep oldu.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından paylaşılan bir rapora göre bu durum gelecek sene tüketici fiyatlarında yüzde 1,5’luk bir artışa sebep olabilir.

doviz

“Küresel ithalat fiyatlarının yükselişi sürerse…”

Paylaşılan raporda “Konteyner fiyatlarının yükselişi sürerse 2023 senesine dek küresel ithalat fiyatları yüzde 11, tüketici fiyatları ise yüzde 1,5’a kadar artış gösterebilir.” denildi.

Ülke bazındaysa Çin’de tüketici fiyatlarının yüzde 1,4, ABD’de ise yüzde 1,2 olabileceği öngörüldü. Ekonomisi ithalata bağlı olan küçük ülkelerde fiyatların %7,5 oranında artış göstereceği tahmini de paylaşıldı.

Ürün bazında bakıldığı zaman, tedarik zincirinde meydana gelen sorunlardan dolayı küresel çaptaki ne büyük fiyat artışlarının en az yüzde 10 ile tekstil ürünleri, eşya ve mobilyada gerçekleştiği kaydedildi.

Paylaşılan analizde konteyner taşımacılık maliyetlerinde meydana gelen artışın büyük ekonomilerde büyümeyi de duraklatabileceği görüşüne yer verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu