İş Dünyası

Çalışma Bakanı’ndan dikkat çeken asgari ücret artışı açıklaması…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammıyla ve 3600 ek gösterge meselesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

para

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda bütçe görüşmeleri sürüyor.

Genel Kurul’da bugün Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik, İklim Değişikliği Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görüşmeleri yapıldı.

“Asgari ücrette ciddi bir artış yapılacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonların merakla beklediği asgari ücretle ilgili, ”Toplumun, işçilerin beklentilerini karşılan ciddi bir asgari ücret artışı yapacağız. Düşük gelirli asgari ücretle çalışanlar için bir bayram havası yaratacaktır” ifadelerini kullandı.

“Yaklaşık olarak 6 milyon asgari ücretli işçimiz bulunuyor”

Bakan Bilgin, asgari ücretle çalışan işçi sayısına ilişkin iddialara açıklık getirerek, ”Asgari ücretle çalışan bazen 15 ila 20 milyon çalışan işçi var deniyor. Bu rakamlar doğru değil. Yaklaşık 6 milyon civarında asgari ücretli işçimiz var” dedi.

meclis

3600 ek gösterge…

Bilgin, ”3600 ek gösterge meselesini teknik olarak toplumda hakkaniyet duygusunu zedelemeyecek şekilde ele alıyoruz. Önümüzdeki hafta komisyonumuzu toplayacağız. Sonra da yüce meclise göndereceğiz. Sizin takdirinizle bu meseleyi bir vaat olmaktan çıkardık, sözleşmenin anlamı 2022 yılında uygulamaya sokacağız diye imzaladık. Meclise geldiği zamanda meclisin gereğini yapacağına inancımız tamdır.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu