İş Dünyası

Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası meslek lisesi ve yeni mezunlara istihdam müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından yeni mezunlara KOSGEB hızlı destek programıyla devlet desteği müjdesi paylaştı.

 

erdogan

Verilecek olan destekle beraber üniversite ve meslek liselerinden mezun olan kişilerin iş bulmalarının önündeki tecrübeye ilişkin engel de ortadan kalkmış olacak.

En az 1 senelik istihdam taahhüdü için 100 bin TL destek

Son 1 yıldaki çalışan sayısını koruyarak üniversite veya meslek lisesi mezununu en az 12 ay boyunca istihdam edeceklere verilecek olan 100 bin TL destek büyük bir önem taşıyacak. 75 bin yeni meslek lisesiyle üniversite mezunu olan gençlerin istihdama dahil edilebilmesi maksadıyla hazırlanmış olan programlarda desteğin faizsiz geri ödemeli 2 yıl sonra 2 yıla varan taksitlerle gerçekleştirilecek.

KOSGEB’den 100 bin TL destek

KOSGEB desteklere ilişkin bir müjdeyi de paylaşmak istediğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Nisan ayında küçük ve mikro işletmelere dair hızlı bir destek programı başlatılmıştı. Bu program dahilinde yeni mezun gençlerin istihdamını teşvik edecek şekilde genişletme yapıyoruz. Son 1 senedeki çalışan sayısını koruyarak meslek lisesi veyahut üniversite mezunu olan gencimizi en az 12 ay süresince istihdam etme taahhütü olan işletmelere 100 bin TL destek sağlanacak.

para

Kadınların istihdamında rakam artacak

Kadınların istihdam edilmesinde bu rakam 110 bin TL’ye kadar çıkacak.

Faizsiz geri ödemesi 2 sene sonra yapılacak

Küçük işletmelerde ve makro işletmelerde 5 personele kadar uygulanacak olan bu destek faizsiz olarak 2 sene sonra 24 ayda geri ödenecek.

Hedef 75 bin yeni mezunun iş sahibi yapılması

Hedefimiz bu yeni programla beraber 75 bin yeni üniversite mezunu veya meslek lisesi mezunu gencimizi istihdama katmaktır. İşletmelerimizi bu programa davet ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu