İş Dünyası

Hırdavat sektöründen 11 ayda 10 milyar dolar ihracat!

Hırdavat sektörü yılın ilk 11 ayında 9,9 milyar dolar değerinde ihracatı arttırarak çalışmalarını sürdürürken 2021 senesini ise yükselişle kapatmayı hedefliyor.

 

sanayi

Hırdavat Sanayicileri ve İş Adamları Derneği, sektörün ocak-kasım ayı arasındaki ihracat verilerini paylaştı.

HISİAD Başkanı Çetin Tecdelioğlu, 11 ayda sektörün 9,9 milyar dolarlık ihracat yapmasına dair, “Sektör olarak ihracatta yukarı yönlü yükseliş ivmemize devam ediyoruz. Amacımız seneyi en yüksek ihracat rakamlarıyla kapatmak.” şeklinde konuştu.

İhracattaki %30 oranında artış dikkat çekti

Kasım ayında sektör 9,9 milyar dolar değerindeki ihracat rakamıyla geçtiğimiz seneye göre yüzde 30 oranında bir artış elde etti.

Hırdavat ihracatında Kasım ayında Almanya ilk sırada

Tecdelioğlu, konuya dair, “Kasım ayında sektörümüzün en çok ihracat yaptığı ülkelerin arasında ilk üçte ABD, Irak ve Almanya bulundu. ABD 55 milyon dolar ile üçüncü sırada, Irak, 70 milyon dolar ile ikinci sırada ve Almanya 100 milyon dolar ile ilk sırada yer alırken, dördüncü sırada bulunan Belçika’ya hırdavat sektöründe ihracat, 2021 yılı Kasım ayında geçtiğimiz seneye göre %247 artışla 40 milyon dolar oldu.”

ihracat

“Sene sonunda en yüksek ihracatı amaçlıyoruz”

2021 yılı Ocak-Kasım ayı arasında dönemdeki ihracat pazarlarına ilişkin de değerlendirmeler yapan Tecdelioğlu, “Bu dönemde ilk sırada Almanya 1 milyar dolar ihracatla yer aldı. İkinci olarak 613 milyon dolar ihracatla Irak bulundu ve üçüncü sıradaysa 394 milyon dolar ile ABD yer aldı. STA’nın ardından Birleşik Krallık’a değerde yüzde 33, miktarda ise yüzde 43 oranında ihracat artışı gerçekleşti. Sektörümüz ihracatta yukarıya doğru yükseliş ivmemizi sürdürüyor. Amacımız seneyi en yüksek ihracat rakamlarıyla bitirmek.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu