İş Dünyası

İklimlendirme sanayisi ihracatında yüzde 34 artış

Türkiye iklimlendirme sanayisi bu senenin 11 ayında geçtiğimiz seneyle kıyaslandığında ihracatını yüzde 34 oranında arttırdı.

 

ihracat

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinde, iklimlendirme sanayisi toplam ihracata katkısını devam ettirirken, 2021’in ocak-kasım dönemindeki ihracatını,5 milyar 626 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Ocak-Kasım 2021’de iklimlendirme ürünlerinde en fazla ihracat sırayla İstanbul, Manisa, Kocaeli, İzmir ve Bursa’dan gerçekleştirildi.

En fazla ihracat AB ülkelerine

Türkiye’nin dış ticaretteki en büyük partneri Avrupa Birliği ülkeleri, iklimlendirme sanayisi ihracatında da başı çekti. Sektörün bu senenin 11 ayında yaptığı ihracatın 2 milyar 591 milyon dolarlık kısmı AB ülkelerine yapıldı.

Bu ülke grubunu sırasıyla 811 milyon dolarla Bağımsız Devletler Topluluğu, 617 milyon dolarla diğer Avrupa ülkeleri, 555 milyon dolarla Orta Doğu ülkeleri ve 410 milyon dolarla Afrika ülkeleri izledi.

dolar

200’e yakın ülkeye ihracat yapıldı

Sektör, bu senenin 11 ayında dünya genelinde 200’e yakın ülkeye dış satım gerçekleştirdi. Bu dönemde en çok ihracat 624 milyon dolarla Almanya’ya yapıldı.

Almanya’yı, 419 milyon dolarla Birleşik Krallık, 291 milyon dolarla İtalya, 233 milyon dolarla Fransa ve 225 milyon dolarla Romanya izledi. En çok ihracat yapılan diğer ülkeler ise sırasıyla Polonya, Irak, Rusya, İspanya ve Özbekistan oldu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu